Αλλαγές και… ανατροπή!

Με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, το Βέλγιο πέτυχε μεγάλη ανατροπή επί της Αλγερίας με 2-1.

Το άγχος έπαιξε ρόλο, η Αλγερία το εκμεταλλεύθηκε και λίγο έλειψε να έχουμε τη δεύτερη βόμβα στο Μουντιάλ. Ο Βίλμοτς με δυο κινήσεις έφερε την ολική ανατροπή και οι «Διάβολοι» με κορυφαίο τον… φορ Φελαϊνί, αλλά και τον Μέρτενς μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση.

Το Βέλγιο μπήκε στο ματς έχοντας τον τίτλου του απόλυτου φαβορί, ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον… Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς. Ο Βόσνιος τεχνικός κατάφερε να εγκλωβίσει τη μεσαία γραμμή των αντιπάλων, να κλείσει κάθε χώρο από τα πλάγια και ο Αζάρ να παλεύει μόνος του. Μάλιστα, έπρεπε να φτάσουμε στο 18′ για να κάνει το Βέλγιο την πρώτη του οργανωμένη επίθεση. Στο πρώτο 20λεπτο οι Βέλγοι είχαν μόλις ένα καλό σουτ με τον Βίτσελ. Το σοκ… όμως ήρθε στο 23′, με ένα… χαζό πέναλτι του Βερτόνγκεν στον Φεγκουλί. Ο τελευταίος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και η Αλγερία πήρε το προβάδισμα. Οι Βέλγοι αδυνατούσαν να βρουν διαδρόμους, ο Αζάρ ήταν απελπιστικά μόνος, ενώ ο Λουκάκου περίμενε… ματαία για μια πάσα. Η πρώτη φορά που έφτασε το Βέλγιο μέσα στην περιοχή της Αλγερίας ήταν στο 44′ αλλά το πλασέ του παίκτη της Τσέλσι δεν ήταν εύστοχο.

Ο Βίλμοτς περίμενε το ημίχρονο για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Πέρασε εκτός τον Τσαντλί, έβαλε τον Μέρτενς και το Βέλγιο πήρε τα πάνω του. Ανέβασε ταχύτητα, προκάλεσε ρήγματα και έδειξε ικανό για την ανατροπή. Από τη στιγμή που ο Μεντζανί δεν μπόρεσε να σκοράρει, οι Βέλγοι πήραν τα πάνω τους. Ο Φελαϊνί μπήκε στο ματς σε θέση… φορ και στο 70′ λύτρωσε την ομάδα του. Υπέροχη σέντρα του ανεβασμένου στο β’ μέρος, Ντε Μπρούιν και ο παίκτης της Γιουνάιτεντ πέτυχε το 1-1. Το Βέλγιο αύξησε την πίεση και στο 80′, ο Αζάρ έκανε αυτό που ξέρει όσο λίγοι και από την ασίστ του ο Μέρτενς πέτυχε το 2-1 και βοήθησε την ομάδα του να μπει με το δεξί στη διοργάνωση. Στους… μοιραίους ο κορυφαίος της Αλγερίας, αφού από το λάθος του Φεγκουλί προήλθε η φάση της ανατροπής.

Πηγή: gazzetta.gr