Κινδύνεψε αλλά τα κατάφερε

Αν και «καρδιοκτύπησε» στο τέλος του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φιλαθλητικού και να πάρει τη νίκη.

Τον Φιλαθλητικό αντιμετώπισε στου Ζωγράφου η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α2 και είχε ως μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να παραμείνει σε τροχιά ανόδου.

Την περασμένη εβδομάδα η Ένωση είχε ηττηθεί από τον Κόροιβο Αμαλιάδας και συνεπώς ο αγώνας απέναντι στους Αθηναίους ήταν κομβικός για την προσπάθεια επιστροφής του Δικεφάλου στην πρώτη κατηγορία.

Η ΑΕΚ αν και έπαιξε χωρίς τον κόσμο δίπλα της, αφού οι άνθρωποι του Φιλαθλητικού δεν έδωσαν εισιτήρια στους «κιτρινόμαυρους» υπό τον φόβο επεισοδίων, κέρδισε το ματς 61-67.

Οι παίχτες του Βαγγέλη Ζιάγκου παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο όμως όταν ο Φιλαθλητικός πλησίασε επικίνδυνα προς το τέλος του παιχνιδιού, κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά και να φύγουν από του Ζωγράφου με το ροζ φύλλο.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένα και μοναδικό σκοπό στον αγώνα να «καθαρίσει» όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το ματς. Οι φιλοξενούμενοι έκτισαν διαφορά από τα πρώτα λεπτά (1-5, 7-16) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 14-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να είναι συνεχώς σε θέση οδηγού. Παίζοντας καλό και σκεπτόμενο μπάσκετ η «Βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (14-27, 21-33) και μπήκε στα αποδυτήρια στο +15 (27-42). Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση συνέχισε το βιολί της και αν και ο Φιλαθλητικός αντέδρασε, η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου 41-50. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο υπήρξε σημαντική μείωση στην μέχρι τότε πειστική απόδοση του Δικεφάλου με αποτέλεσμα ο Φιλαθλητικός να μειώνει σταδιακά (43-52, 49-55) και να επιστρέψει στο ματς 56-60. Η ΑΕΚ όμως απάντησε στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη 61-67.

Η Ένωση θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή την επόμενη αγωνιστική στη Ζωφριά και αν επικρατήσει είναι πολύ πιθανό να οριστικοποιήσει την επάνοδό της στην Α1 αλλιώς θα χρειαστεί ακόμα μια επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 27-42, 41-50, 67-61.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας, Τσαρουχάς 8 (2), Παπαδιονυσίου Γ. 17 (3), Λάκκας 1, Παπαδημητρίου, Σκάνδαλος, Τζόλος 9, Χάλαρης 3, Καμερίδης 11, Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλλό 9.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος 3 (1), Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλος 11 (5 ριμπ.), Πολυτάρχου 17 (2), Τσιότρας 2, Στούκας, Γκιζόγιαννης 11, Παπαδιονυσίου 5, Τσιάκος 2, Δεσπός 8.

Διαιτητές: Ψαριανός, Παντελίδης, Σκούτας.