Βελτιώθηκε και κέρδισε η Εθνική Νέων

Με νίκη (70-69) επί της Σερβίας, η Εθνική Νέων έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική Νέων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σέρβων (70-69) και να μπει με το… δεξί στη Β’ φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων της Κρήτης. Καλό μπάσκετ κατά διαστήματα από την Εθνική που θα μπορούσε πάντως να έχει «καθαρίσει» το ματς νωρίτερα.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα του Κώστα Μίσσα. Με τους Μποχωρίδη (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Διαμαντάκο (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Αγραβάνη (16 πόντοι) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, η Ελλάδα είχε λύσεις στην επίθεση.
Στην άμυνα, η Εθνική ομάδα ήταν καλύτερη από την Α’ φάση, αλλά τα λάθη στα τελευταία λεπτά έδωσαν το δικαίωμα στους Σέρβους να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Μάλιστα, η άμυνα ήταν αυτή που «κλείδωσε» την νίκη, καθώς οι Έλληνες διεθνείς… εγκλώβισαν πολύ σωστά τον Άντριτς 5” πριν το τέλος με τη διαφορά στον πόντο.

Νωθρά μπήκε στην πρώτη περίοδο η Εθνική και αντιμετώπισε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Η «γαλανόλευκη» ήταν μέτρια επιθετικά με τον Γιώργο Διαμαντάκο να αποτελεί φωτεινή εξαίρεση. Ο 19χρονος σέντερ σημείωσε 7 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά. Έτσι, οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα και το δεκάλεπτο έληξε 21-14 υπέρ τους.

Μέχρι και το 15′ η Ελλάδα συνέχισε να είναι μέτρια έως κακή με τη Σερβία να φτάνει μέχρι και το +11 (20-31, 15′). Οι επιθετικές λύσεις από τον Λευτέρη Μποχωρίδη που έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους και η βελτίωση στην άμυνα έδωσαν το σύνθημα της ανατροπής στους παίκτες του Κώστα Μίσσα. Οι διεθνείς ήταν καλύτεροι, «μπλόκαραν» τους Σέρβους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με ένα πόντο, έχοντας επιστρέψει στο ματς (34-33, 20′).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Ελλάδα με καλά διαστήματα δεν άφησε τη Σερβία να ξεφύγει. Ο Αγραβάνης βρήκε πατήματα, ο Μποχωρίδης συνέχισε το «κρεσέντο» του και η Εθνική ήταν διαρκώς μπροστά με βραχεία κεφαλή. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 53-52.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τη «γαλανόλευκη» με 2/2 τρίποντα του Αγραβάνη και ένα σερί 6-0 που έδωσε στην Εθνική προβάδισμα 7 πόντων (59-52, 31′). Μάλιστα, η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και έδειξε να ελέγχει το ματς. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι Σέρβοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να απειλήσουν ξανά (67-63, 28.30”).

Το τρίποντο του Άντριτς έφερε τη διαφορά στον πόντο, 60” πριν το φινάλε (67-66). Λίγο πριν την εκπνοή, ο Διαμαντάκος ευστόχησε σε 1/2 βολές και ο Άντριτς, λόγω της καλής ελληνικής αμυντικής λειτουργίας, δεν κατάφερε να σκοράρει και να γυρίσει το παιχνίδι. Με ηγέτη τον Μποχωρίδη και άξιους συμπαραστάτες του τους Διαμαντάκο-Αγραβάνη, η κρίσιμη νίκη ήρθε (70-69).

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69
Ελλάδα: Μποχωρίδης 17, Λιάπης 7, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Σιόλογκας 6, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 3, Αγραβάνης 16, Διαμαντάκος 17, Μαραγκός.

Πηγή: coppa