Την… εκτέλεσε από τα 6.75μ.!

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε 82-68 από την ανώτερη Κροατία και δεν πήρε την πρόκριση για τους "4" του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική ομάδα των Νέων δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καθώς γνώρισε βαριά ήττα από την Κροατία με σκορ 82-68.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Παπαπέτρου και Διαμαντάκο, δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση στην εκπληκτική ευστοχία εκείνων του Νταμίρ Μίλατσιτς που είχαν 50% στα σουτ εντός παιδιάς (16/28 δ., 12/28 τρ.) με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να διεκδικήσουν κάτι καλό από το ματς και μοιραία να γνωρίσουν την ήττα που σήμαινε και τον αποκλεισμό τους από τους «4» της διοργάνωσης.

«Δήμιος» της Ελλάδας ήταν ο Μπούντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους κάνοντας υποδειγματική εμφάνιση ενώ από πλευράς Ελλήνων ιδιαίτερα μαχητικοί ήταν οι Λιάπης, Καμπερίδης και Μαραγκός έχοντας 12, 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Στον ημιτελικό η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία ενώ η ελληνική ομάδα τη Γαλλία για τις θέσεις 5-8.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα αφού οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και έδειχναν αποφασισμένοι να επιβάλουν το ρυθμό τους παίρνωντας ένα προβάδιμα 8 πόντων (7-15) μετά από σχεδόν 7′ αγώνα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού οι Κροάτες κατάφεραν αν κάνουν ένα επιμέρους 9-0 και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Νταμίρ Μίλατσιτς έχτισαν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (31-21) στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να κλείσουν τη διαφορά και με ένα επιμέρους 16-7 έκαναν το σκορ 38-37 χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα. Οι Κροάτες ευτήχησαν πριν τη λήξη του ημιχρόνου να αυξήσουν εκ νέου το προβάδισμά τους με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 42-37 με το τέλος του πρώτου μέρους.

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί καταστροφικό για την ομάδα του Κώστα Μίσσα καθώς η επιθετική συγκομιδή των Ελλήνων παικτών ήταν μόλις 11 πόντοι εναντίον 21 των Κροατών, γεγονός που εκτίναξε τη διαφορά στους 15 πόντους (63-48), που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο του ματς.

Στην τελευταία περίοδο οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς αλλά αφενός η αστοχία τους στην επίθεση και αφετέρου οι ασταμάτητοι… πυροβολισμοί των Κροατών από τα 6,75 ανέβασαν τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (72-52) σχεδόν 5′ πριν τη λήξη του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι διεθνείς μας ήταν να κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης με το τελικό σκορ να είναι 82-68.

Δεκάλεπτα: 16-15, 42-37, 63-48, 82-68

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12, Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 15, Αγραβάνης 12, Μαραγκός 16.

Πηγή: coppa