Με «κιτρινόμαυρη» παρουσία στο Βαλκανικό Στίβου

Με ισχυρή παρουσία αθλητών της ΑΕΚ, θα αγωνιστεί στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου η Ελλάδα.

Με τη συμμετοχή αρκετών αθλητών της ΑΕΚ, θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (26-27/7) το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών- Γυναικών. Η ομάδα στίβου της Ένωσης άλλωστε, αποτελεί την κορυφαία «δύναμη» του κλασικού αθλητισμού στην Ελλάδα, όπως έδειξε στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί στην πόλη Πιτέστι και θα αποτελέσει την τελευταία αγωνιστική ευκαιρία των Βαλκάνιων αθλητών να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης.

Αναλυτικά η ομάδα:

«Ανδρες
100μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (Ελευθέριος Β.), Βασίλης Τσούσης (Μεσσηνιακός)
200 μ.: Μιχάλης Δαρδανελιώτης (Τρίτων)
400 μ.: Πέτρος Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Μιχάλης Δαρδανελιώτης (Τρίτων)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
400 μ. εμπ.: Γιαννης Λουλάς (Πυγμή Ευόσμου), Κωνσταντίνος Κωνσταντής (ΑΟ Φιλοθέης)
110 μ. εμπ.: Νίκος Σαισανάς (Ελευθέριος Β.)
Μήκος: Μιχάλης Μερτζανίδης (ΟΣΦΠ), Γιώργος Τσάκωνας (ΓΑΣ Σκάλας)
Τριπλούν: Δημήτρης Μπαλταδούρος (Ηλιούπολης)
Επί κοντώ: Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Κόροιβος Αμ.)
Σφαιροβολία: Ηλίας Καταβάτης (ΓΣ Πρωτέας)
Δισκοβολία: Μανώλης Πεντίκης (ΑΣ Αλέξανδρος)
Σφυροβολία: Κώστας Κωστογλίδης (ΓΣ Ηρακλής)
Ακοντισμός: Γιώργος Ηλτσιος (ΟΣΦΠ), Παρασκευάς Μπατζάβαλης (Ζευς Τρικάλων)
4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Τσούσης, Σαισανάς, Μπαλταδούρος
4Χ400 μ.: Κυριακίδης, Δαρδανελιώτης, Λουλάς, Κωνσταντής

Γυναίκες
100 μ.: Γεωργία Κοκλώνη (ΑΕΚ), Μαρία Γάτου (Ηρακλής)
200 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ)
400 μ.: Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πατρών), Αργυρώ Πιντή (ΠΑΟΚ)
800 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΠΓΣ)
1.500 μ.: Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΑΕΚ)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Μαρία Πιννή (Υγεία Ρόδου), Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (ΓΣ Ηρακλής)
3.000 μ. στιπλ: Μαρία Παρδαλού (ΑΟ Μυκόνου)
Μήκος: Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός)
Υψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Τριπλούν: Χριστίνα Αλβερτσιάν (ΑΓΕΜΣ Σπάρτακος)
Επί κοντώ: Λορέλα Μάνου (Κερκυραϊκός)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ)
Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (ΓΑΣ Τρικάλων)
7αθλο: Σοφία Υφαντίδου (Φίλιππος Β.)
4Χ100 μ.: Κοκλώνη, Γάτου, Φέρρα, Πεσιρίδου
4Χ400 μ.: Μουρτά, Πιντή, Δαλάκα, Θεοδωρακοπούλου».