Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική πόλο

Η Εθνική ομάδα πόλο, ηττήθηκε 13-9 από τη Σερβία και θα παλέψει για την 5η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική Ελλάδας πόλο Ανδρών πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη Σερβία, αλλά ηττήθηκε με σκορ 13-9 και δεν μπόρεσε να φτάσει στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Οι παίκτες του Σάκη Κεχαγιά μπήκαν δυνατά στο ματς και έμειναν κοντά στους Σέρβους με την λήξη της πρώτης περιόδου (3-2), ωστόσο οι «πλαβί» απάντησαν με γρήγορα γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο για να ανοίξουν την ψαλίδα.

Η απάντηση ήταν άμεση από τους Έλληνες με τους Μυλωνάκη και Φουντούλη να μειώνουν στο γκολ (6-5), ωστόσο οι αντίπαλοί μας έκαναν νέο επιθετικό σερί 3-0 και στην ουσία τελείωσαν το ματς.

Η προσπάθεια των διεθνών μας στα τελευταία λεπτά ήταν αξιοθαύμαστη, με τον Μυλωνάκη να φτάνει το παιχνίδι στα δύο γκολ τρία λεπτά πριν το τέλος (11-9) αλλά οι Σέρβοι, έχοντας εκμεταλλευτεί στο έπακρο τον παίκτη παραπάνω (10/16), πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά με το τελικό 13-9.

Η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την 5η θέση με αντίπαλο τον χαμένο του Κροατία-Ιταλία το προσεχές Σάββατο, ενώ η Σερβία στην προσπάθειά της να προκριθεί στον τελικό και να διατηρήσει τα σκήπτρα της θα αναμετρηθεί με αντίπαλο το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-3, 4-2, 2-2

Σερβία: Τσουκ 2, Νίκιτς 2, Μίτροβιτς 1, Φιλίποβιτς 2, Πρλαΐνοβιτς 1, Άλεκσιτς 2, Ραντζέλοβιτς 1, Μάντιτς 2

Ελλάδα: Βλαχόπουλος 4, Φουντούλης 3, Μυλωνάκης 2

Πηγή: coppa.gr