Ήταν… τετράστερος στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 4-2 της Ροβανιέμι και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, που θα αντιμετωπίσει τη Μάιντς.

Δεν άγγιξε το τέλειο, δεν ήταν εντυπωσιακός,αλλά έκανε ό,τι χρειάστηκε και όταν έπρεπε! Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε της Ροβανιέμι με σκορ 4-2 και πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Μάιντς του Στέφανο Καπίνο στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Το σκορ άνοιξε ο Κουρμπέλης στο 12ο λεπτό με πολύ ωραία λόμπα, ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου (45’) ο Σάλγκριν ανέτρεψε τον Μάσα, πήρε την κόκκινη κάρτα και ο Ντε Μπλάσις από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0 για τους Αρκάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φινλανδοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη επαναπαύθηκαν και έφεραν το ματς στα ίσα σε ένα δεκάλεπτο με τα τέρματα των Μακιτάλο (53’) και Λαντενμάκι (62’).

Εκεί μίλησε πάλι ο Ντε Μπλάσις που με κεφαλιά σκόραρε στο 73ο λεπτό, για να έρθει ο Μπακασέτας λίγα λεπτά (81’) μετά τη είσοδό του να πετύχει το 4ο τέρμα για την ομάδα του και να «κλειδώσει» την πρώτη νίκη του Αστέρα στην Ευρώπη.

Αστέρας Τρίπολης 4-2-3-1 (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Παντελιάδης, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν- Κουρμπέλης, Ουσέρο- Ντε Μπλάσις, Ρόλε, Μάσα (Μουνάφο 77′)- Μπαράλες (Μπαντιμπανγκά 69′)

Ροβανιέμι 4-2-3-1 (Γιούχα Μάλινεν): Σάλγκριν- Μαγιάβα, Λαντενμάκι, Ομπιλόρ, Σάξμαν- Μακιταλό(Κόκο), Οκόνεν- Γκάι, Οτάρου (44′ Φορσμαν), Νιάσι- Κόκο (Εμπαχού 71′)

Πηγή: coppa