Στο… χέρι του ΑΠΟΕΛ η πρόκριση

Πολύ κοντά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ, μετά το σημερινό 1-1 με την Άαλμποργκ στη Δανία.

Ο ΑΠΟΕΛ υπερέβη εαυτόν στην Δανία και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, ισοφάρισε και κράτησε το 1-1 με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος. Πλέον οι Κύπριοι είναι το φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Άσχημα ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ καθώς η Άαλμποργκ τον έκλεισε στα «καρέ» του και δοκίμαζε τις αντοχές του. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν άντεξε πολύ και στο 15′ ο Τόμσεν πλάσαρε από το ύψος της περιοχής για να γράψει το 1-0. Οι Κύπριοι «πάλεψαν» να κρατήσουν το σκορ ως το ημίχρονο και τα κατάφεραν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ αιφνιδίασε τους πάντες στο «Aalborg Stadion» και στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, ευτύχησε να ισοφαρίσει. Την ζημιά στους Δανούς, έκανε ο Βινίσιους με ωραίο πλασέ στο 54′.

Ακολούθησε «κύμα» επιθέσεων από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έπαιξαν φουλ επίθεση, αλλά ο Δώνης φρόντισε να ενισχύσει τα μετόπισθεν ρίχνοντας στην «μάχη» τους Παπάζογλου και Αλεξάνδρου αντί των Ντε Βινσέντι και Χαραλαμπίδη αντίστοιχα. Αυτή η τακτική λειτούργησε και ο ΑΠΟΕΛ, σε μια βδομάδα θα έχει την ευκαιρία να παίξει την πρόκριση στην Κύπρο.

Οι συνθέσεις:

Άαλμποργκ: Λάρσεν, Πέτερσεν, Θελάντερ, Μπλάαμπεργκ, Βέρζ, Βίτσμαν, Ρίσγκαρντ, Τόμσεν, Κρίστενσεν (76′ Αλμάν), Ελένιους (76′ Νταλσγκάαρντ), Γιάκομπσεν

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Γκιγιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Μάριο Σέρτζιο, Τιάγκο Γκόμες, Χαραλαμπίδης (66′ Αλεξάνδρου), Βινίσιους, Νουνο Μοράις, Σέρινταν, Ντε Βινσέντι (82′ Παπάζογλου)

Πηγή: coppa.gr