Πήρε από σήμερα την πρόκριση!

Εύκολα επικράτησε η ΑΕΚ επί του Φωκικού με σκορ 4-0 στον πρώτο επίσημο αγώνα της για το Κύπελλο Ελλάδος. (24’ Κολοβέτσιος, 56’ Πλατέλλας, 68’ Μπαρμπόσα, 71’ Ανάκογλου).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στον σημερινό αγώνα κόντρα στον Φωκικό για το Κύπελλο Ελλάδος. Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην ομάδα της Άμφισσας, καθώς με ωραία κυκλοφορία της μπάλας μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να φτάσουν στο 4-0, το οποίο ουσιαστικά τους δίνει από σήμερα την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Ο… χορός των γκολ άνοιξε στο 24’ όταν ο Κολοβέτσιος μετά από σέντρα του Μπαρμπόσα έκανε με σουτ το 1-0 στέλνοντας έτσι την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56’ ο Πλατέλλας σημείωσε το δεύτερο γκολ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, στο 68’ ο Μπαρμπόσα εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Πλατέλλα και έκανε το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 71′ ο Ανάκογλου, ο οποίος μετά από πάσα του Μπαρμπόσα έπιασε ένα ωραίο σουτ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Να υπενθυμίσουμε πως ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει σε δύο εβδομάδες στην Άμφισσα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου (80’ Ρόβας), Ντακόλ (61’ Ζόριτς), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (76’ Ντουνης Μ.), Αραβίδης

Φωκικός: Γιαννίκογλου, Μουστάκης,Καντούτσης (61’ Καρυπιάδης), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαΐν (86’ Κορκοτζέλος), Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (73’ Ντάμπος)