Απόλυτη κυρίαρχος στην Άμφισσα!

Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε του Φωκικού με σκορ 0-1. (Φαγέ 90+’).

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο  έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Φωκικό χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Οι παίκτες της «Ένωσης» πίεζαν, τα κόρνερ υπέρ της ήταν πολλά , όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή του Μπαρμπόσα στο 12ο λεπτό όπου το σουτ του βρήκε στο δοκάρι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα δοκίμασε άλλο ένα σουτ αλλά βγήκε άουτ. Ευκαιρίες είχε και ο Πέτρος Μάνταλος, χωρίς όμως να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, καθώς η ΑΕΚ είχε πάλι τον έλεγχο του αγώνα, ενώ είχε πολλές ευκαιρίες.

Η πιο σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ ήταν αυτή με τον Πλατέλλα πρωταγωνιστή στο 80ο λεπτό, ο οποίος μετά από πάσα του Μάνταλου σκόραρε, ο διαιτητής έδειξε γκολ, όμως ο βοηθός υποστήριξε πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας, οι παίκτες της ΑΕΚ πίεσαν περισσότερο, είχαν ευκαιρίες και δικαιώθηκαν με το γκολ του Φαγέ, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

Φωκικός: Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαϊνέ (56’ Ντάμπος), Σκαρίμπας, Γκασέκα, Καλλέργης (85’ Δημητρίου), Καρυπιάδης, Χαριτίδης, Ρεβυθόπουλος (70’ Πολυχρονάκης).

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ρόβας (88’ Φαγέ), Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (82’ Ντούνης Μ), Αραβίδης (70’ Ντακόλ).