Αγγαρεία και ηρεμία πριν την “καταιγίδα”

Ο Έκτορας Αποστολόπουλος σχολιάζει τον αδιάφορο αγώνα με τον Φωστήρα και ετοιμάζεται για Football League

Δύσκολα να πρέπει να ξεχωρίσεις κάποιον παίκτη μετά από ένα τέτοιο ματς. Η ΑΕΚ ξεκίνησε φουριόζα, έπεσε πάνω σ’ έναν τερματοφύλακα που έπιασε την απόδοση της ζωής του, αλλά σε γενικές γραμμές, η εικόνα της ομάδας ήταν μέτρια. Οι περισσότεροι παίκτες έπαιζαν στα όρια του υποφερτού αν εξαιρέσουμε το πρώτο πολύ καλό 15λεπτο και ένα δεύτερο 5λεπτο στο β ημίχρονο.

Το ότι γίνεται δουλειά τόσο στα στημένα, όσο και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με σκοπό να επιτευχθεί ένα γρήγορο γκολ, νομίζω πως κάνει «μπαμ». Από εκεί και πέρα όμως, δεν ξέρω κατά πόσο χωράει κριτική σ’ ένα τέτοιου είδους ματς. Με τον συγκεκριμένο αντίπαλο, με τέτοιο γήπεδο και τον πρώτο αγώνα να έχει λήξει 4-0, είναι λογικό οι παίκτες να είναι προσεκτικοί στις κινήσεις τους και να μην «ζορίζονται» ιδιαίτερα. Ο Φωκικός θα μπορούσε να χάνει με 2-0 από τα πρώτα 10 λεπτά, αλλά όταν επέστρεψε πίσω στην εστία του προσπαθώντας να διαφυλάξει την λευκή ισοπαλία με 11 ποδοσφαιριστές μπροστά από το τέρμα, η ΑΕΚ ζορίστηκε να βρει μία λύση. Βέβαια, αξίζει να αναφερθεί πως πέρσι ενδεχομένως να χάναμε κι όλας σε μία τέτοια ημέρα, ενώ φέτος έχουμε παίκτες που περνάνε από τέτοιες δοκιμασίες «χαλαρά» και δίνοντας το 50-60% των δυνατοτήτων τους. Ακόμα πιο θετικό είναι το γεγονός ότι δημιουργούμε φάσεις ακόμη και όταν “περπατάμε”.

Το μελλοντικό αγωνιστικό πρόγραμμα της ΑΕΚ δεν θα έχει καμία σχέση με το σημερινό ματς, τόσο από άποψη αντιπάλου, όσο και από άποψη αποτελέσματος. Οι αγώνες σε Αίγιο, Χανιά και Πάτρα θα είναι ειδικών συνθηκών και εκεί πέρα η ατυχία και η αστοχία δεν θα συγχωρούνται ούτε θα διορθώνονται με κάποιο επαναληπτικό “ματσάκι”.

“Αν είναι καλό ή κακό που θα υποδεχτούμε την ΑΕΚ στην πρεμιέρα, θα φανεί μετά. Είναι ευκαιρία για εμάς, γιατί άλλοι θα περιμένουν το ματς της χρονιάς αρκετό καιρό και εμείς θα το δώσουμε στην αρχή. Μόνο να κερδίσουμε έχουμε από τα παιχνίδια”.

Αυτές ήταν οι δηλώσεις του Μουράτ Σεροπιάν, προπονητή του Παναιγιάλειου που μας περιμένει την πρώτη αγωνιστική. Οι ομάδες που θα μας “υποδεχθούν” στο ξεκίνημα της σεζόν θα “σκιστούν” για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και να εκμεταλλευτούν την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων η οποία μπορεί να μας βρει αποδιοργανωμένους και με κάποια κενά. Είναι ομάδες που κυνηγάνε είτε φανερά είτε κρυφά την πρόκριση στα πλέι οφ, τουλάχιστον σ’ ότι αφορά τους πρώτους τρεις αντιπάλους. Βλέπουν την συγκεκριμένη κλήρωση των αγωνιστικών σαν “ευκαιρία”και αυτή η κατάσταση κατατάσσει τους αγώνες ακόμη πιο δύσκολους και επικίνδυνους.

Δυσκολότερο πρόγραμμα δεν θα μπορούσε να τύχει στους «κιτρινόμαυρους» για το ξεκίνημα της φετινής σεζόν, αλλά αυτή η ομάδα πρέπει να μάθει από νωρίς στα «δύσκολα». Και είμαι πεπεισμένος ότι αυτή η δυσκολία θα της βγει σε καλό, είτε έρθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα, είτε όχι.

28/09/ 2014 1η αγωνιστική: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – AEK
5/10/ 2014 2η αγωνιστική: AEK – ΑΠΟΛΛΩΝ
12/10/ 2014 3η αγωνιστική: ΧΑΝΙΑ – AEK
19/10/ 2014 4η αγωνιστική: ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ – AEK
26/10/ 2014 5η αγωνιστική: ΡΕΠΟ
2/11// 2014 6η αγωνιστική: ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – AEK

Υ.Γ.: Το γκολ το έφερε μία «χρυσή» αλλαγή και ένα παλικάρι που έχει τρομερά σωματικά προσόντα . Ο Φαγέ πρέπει να δουλέψει σκληρά για να καθιερωθεί στην «Ένωση» και φέτος είναι μία χρυσή ευκαιρία για τον ίδιο να «χωθεί» στην θέση του 6ριου από την στιγμή που δεν υπάρχουν και πολλά καθαρόαιμα αμυντικά χαφ για να τον κοντράρουν.