“Χαλαρά” η Μπάγιερν (VIDEO)

Νίκησε με 2-0 την Στουτγάρδη

Η αλήθεια είναι ότι κανένας δεν περίμενε η Στουτγκάρδη να φύγει με βαθμούς από το Μόναχο. Το ματς θύμισε πολύ τα περσινά της Μπάγερν, με τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να έχουν τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και με τους Γκέτσε και Ριμπερί να σκοράρουν, έφτασαν άνετα στη νίκη με 2-0. Μοναδική παραφωνία ο τραυματισμός του Μπαντσούμπερ, που αντικαταστάθηκε λίγο πριν το ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή, να παίζουν με άνεση και να ψάχνουν το γκολ. Στο 15′ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ούλραϊχ έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μίλερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που δεν κατάφεραν να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο, απείλησαν μόνο από στημένα με τον Ρούντιγκερ. Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός είδε τις κεφαλιές του να περνάνε λίγο άουτ στο 18′ και στο 31′.

Ενδιάμεσα είχε έρθει το γκολ για την Μπάγερν. Στο 27′ μετά από εκτέλεση φάουλ και απομάκρυνση, ο Γκέτσε πέρασε τον Ιμπίσεβιτς σαν να μην υπήρχε και με ωραίο διαγώνιο σουτ… εκτέλεσε τον Ούλραϊχ για το 1-0! Το γκολ, φυσικά, έκανε ακόμη πιο άνετους τους παίκτες του Γκουαρδιόλα, με την εικόνα να μην αλλάζει και τους Σουηβούς να μην μπορούν να απειλήσουν.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λεβαντόφσκι (53′) και Αλάμπα (60′) να χάνουν τις πρώτες ευκαιρίες, πριν ο Βέρνερ (71′) απειλήσει – κατά κάποιον τρόπο – τον Νόιερ, που ήταν… θεατής. Στο 72′ είχαμε τη φάση του αγώνα, όταν αρχικά ο Τσάμπι Αλόνσο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να κάνει στη συνέχεια ο Λεβαντόφσκι το σουτ και να τη στείλει στο αριστερό κάθετο του Ούλραϊχ! Ήταν ήδη εμφανές ότι η Μπάγερν δε θα έχανε βαθμούς και ο Ριμπερί φρόντισε να τελειώσει το ματς στο 85′, όταν μετά από πολύ ωραία ασίστ, πλάσαρε εύστοχα τον Ούλραϊχ για το τελικό 2-0.

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Μπερνάτ, Μπαντστούμπερ (43′ Γκαουντίνο), Ντάντε, Μπόατενγκ, Τσάμπι Αλόνσο, Αλάμπα, Λαμ, Μίλερ, Γκέτσε (68′ Ριμπερί), Λεβαντόφσκι (87′ Πισάρο)

Στουτγκάρδη (Άρμιν Φε): Ούλραϊχ, Σακάι, Ρούντιγκερ, Σβάαμπ, Κλάιν, Ρομέου, Λάιτνερ (81′ Μαξίμ), Γκέντνερ (69′ Γκρουέσο), Βέρνερ, Χάρνικ, Ιμπίσεβιτς (46′ Κόστιτς)

πηγή: gazzetta.gr