Τέλος στο αήττητο

Ο Δούκας υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, τερματίζοντας με αυτό τον τρόπο, το αήττητο σερί της.

Η Ένωση δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί της στο κλειστό του Κυψέλης απέναντι στον Δούκας, ο οποίος την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα 21-24.

Αυτή η ήττα δεν αλλάζει κάτι στη βαθμολογία της Α1 χάντμπολ, με την ΑΕΚ να παραμένει πρώτη.

Οι Κυπελλούχοι θα αγωνιστούν στις τελευταίες δυο αγωνιστικές με τους Ποσειδώνα Λουτρακίου και Φοίβο Συκεών και θα θελήσουν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα για να κλείσει επιτυχημένα ο κύριος «κορμός» του πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαινε χέρι-χέρι με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκεί, ο Δούκας πήρε το προβάδισμα (8-9) το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διαφορά πέντε τερμάτων (13-8) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη δεν έγινε αυτό το ξέσπασμα για να αλλάξει η κατάσταση άρδην. Αντιθέτως, η κατάσταση παρέμεινε ίδια, με την ΑΕΚ να κυνηγάει συνεχώς τον Δούκα στο σκορ (12-16, 15-18). Η Ένωση βέβαια, μπορεί να χαρακτηριστεί και άτυχη αφού, πολλά σουτ των αθλητών της κατέληξαν στο δοκάρι. Σε κάθε περίπτωση, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ ουσιαστικά στο ματς, παραμένοντας στο -3 στη μεγάλη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου (16-19, 17-20, 19-22, 20-22). Συνεπώς, η κακή εμφάνιση της Ένωσης σε συνδυασμό με την εκπληκτική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων έφεραν την πρώτη ήττα του Δικεφάλου στο πρωτάθλημα 21-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-5, 6-8, 8-10, 8-13 (ημχ.), 10-14, 13-17, 16-18, 18-21, 19-22, 21-24.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 2, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 1, Νικολαΐδης, Τσακνής, Σανίκης 4, Αλβανός 1, Καρυπίδης 9, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 3, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ, Παπαδόπουλος.

Δούκας (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 2, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 6, Τόμπρος, Τζηράς 8, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 6, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης, Γιαννάδης, Λάγιος, Κλεώπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος
Διαιτητές: Ανταλής – Τσάκωνας Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 4/7 – 1/4