Τόπο στα «νιάτα»

Με αρκετές αλλαγές και με πρωταγωνιστές τους Βλαχομήτρο, Ζόριτς και Ντούνη, η ΑΕΚ έφυγε από την Λάρισα με το ισόπαλο 1-1 (Βερντού 41' - Βλαχομήτρος 55')

O Τραινός Δέλλας θέλησε να δει σήμερα αρκετούς παίκτες που δεν είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν στα πρόσφατα φιλικά της ΑΕΚ και απέναντι στην Λάρισα εμφανίστηκε μία ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές. Ο Καραγκιολίδης υπερασπίστηκε την εστία της «Ένωσης», με τους Γεωργέα και Πεταυράκη να τοποθετούνται στις άκρες της άμυνας. Σαρρής και Σβάρνας αποτέλεσαν το «καινούργιο» κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ομάδας, με τους Φαγιέ, Κορδέρο και Ζόριτς να οργανώνουν το παιχνίδι στο κέντρο. Ο Τζάθας και ο Ντούνης συμπλήρωναν με τον Ντακόλ την επιθετική τριάδα των «Κιτρινόμαυρων».

Στον απόηχο των νέων προσώπων, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να λειτουργήσει όπως την είχαμε συνηθίσει και στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε κυρίως μέσω των ατομικών ενεργειών του Ντούνη και κάποιων συνδυασμών από την πλευρά του Πεταυράκη να απειλήσει την Λάρισα.

Παρ’ όλα τα λάθη και τα σκληρά μαρκαρίσματα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος και η ΑΕΚ απείλησε στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης με τα σουτ των Ντακόλ και Κορδέρο. Στο 14ό και 18ό λεπτό, οι «Κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-1 με τον τερματοφύλακα της Λάρισας να «λέει» δυο φορές όχι στις προσπάθειες των Ντούνη, Ντακόλ και Τζάθα.

Στο 25ό λεπτό, ο ορεξάτος Ντούνης ταλαιπώρησε γι’ άλλη μία φορά την αριστερή πλευρά της Λάρισας, βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά άργησε να κάνει το κοντρόλ και ο Σαρακατσάνος τον πρόλαβε έγκαιρα.

Τα λάθη στην μεσαία γραμμή ήταν πάμπολλα, το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό για φιλικό αγώνα και στο 41’ ήρθε το εκπληκτικό γκολ του Βερντού μ’ ένα πανέμορφο πλασέ για να βάλει την Λάρισα μπροστά. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου που σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά μοιρασμένο.

Οι Βούρας και Βλαχομήτρος αντικατέστησαν τους Καραγκιολίδη και Τζάθα και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κορδέρο έβγαλε μία εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λάρισας, ο Ντούνης κοντρόλαρε και σούταρε γρήγορα, αλλά ο Αθανασόπουλος κατάφερε να αποκρούσει με δυσκολία.

Οι παίκτες μόχθησαν, πίεσαν και στο 55’ ήρθε η μεγάλη στιγμή για τον 17χρονο Βλαχομήτρο. Ο πιτσιρικάς ισοφάρισε το σκορ μ’ ένα πολύ ωραίο συρτό σουτ μετά από ασίστ του Φαγιέ. Ο Σενεγαλέζος πέρασε αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ αλλαγή μαζί με τον Σβάρνα και στην θέση τους μπήκαν οι Ρόβας και Τζανετόπουλος.

Το γκολ αυτό έδωσε «φτερά» στους «Κιτρινόμαυρους» και στο 60’ ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σ’ άλλη μία σπουδαία απόκρουση, μετά από δυνατό σουτ του Βλαχομήτρου. Γενικότερα ο πιτσιρικάς ήταν μέσα σ’ όλες τις φάσεις πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση.

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν για τον Δέλλα ο οποίος πέρασε στον αγώνα τους νεαρούς Γιαννούτσο, Κυριαζή και Καρβουνίδη (γιος του φυσιοθεραπευτή της Εθνικής Ελλάδος) στην θέση των Πεταυράκη, Κορδέρο και Ντακόλ. Ο Γιαννούτσος αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ, ο Κυριαζής μπροστά από τα σέντερ μπακ και ο Καρβουνίδης στην επίθεση.

Στο 66΄ήρθε η σειρά του Βούρα να σώσει την εστία της «Ένωσης» με μία τρομερή επέμβαση και διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 71ό λεπτό ήρθε η σειρά των Τσέλιο, Μπακάκη και Γροντή οι οποίοι αντικατέστησαν τον πολύ καλούς Ζόριτς, Ντούνη και Γεωργέα.

Κάπου εκεί o αγώνας «τελείωσε» από άποψη ρυθμού, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης με ενδεκάδες «ειδικών» συνθηκών. Στην περίπτωση της «Ένωσης», δεν θα ήταν υπερβολή να ισχυριστούμε ότι οι συγκεκριμένοι παίκτες δεν είχαν βρεθεί στην ίδια ενδεκάδα ούτε στα οικογενειακά διπλά. Λάρισα και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1, με τους δύο προπονητές να βγάζουν κάποια συμπεράσματα για ποδοσφαιριστές που δεν είχαν μέχρι τώρα πρωταγωνιστικό ρόλο.