Βυθίζεται η Μονακό…

Άλλη μία ήττα για την ζάπλουτη γαλλική ομάδα

Το σερί του… 1-0 κράτησε για 3 αγώνες για την Μονακό σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς η ανεβασμένη Νις πλήρωσε με το… ίδιο νόμισμα τους Μονεγάσκους, φεύγοντας με νίκη 1-0 από το Μόντε Κάρλο.

Ο ρυθμός δεν ήταν και ο καλύτερος δυνατός στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν έξυπνα και να το πηγαίνουν εκεί που το θέλουν. Με την πρώτη τους ευκαιρία, μάλιστα, πήραν και το προβάδισμα, όταν στο 7’ ο Κάρλος Εντουάρντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Γαλλία για το 0-1. Τεράστια ευθύνη φέρει ο Σούμπασιτς, που έστησε το τείχος του αλλού γι’ αλλού…

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν την κατοχή, που ξεπέρασε και το 60%, μέχρι το ημίχρονο, όμως έφτασαν κοντά στο γκολ μόλις 3 φορές. Η κεφαλιά του Ράτζι (13’) πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Μεντί έσωσε στην γραμμή εκείνη του Κουρζάβα (15’), πριν ο Μπερνάρντο Σίλβα τελειώσει άσχημα τη φάση (45+2’), για να μείνει το 0-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Πιελ ήταν καλύτεροι και εκπληκτικοί στην αντεπίθεση. Ήταν πιο επικίνδυνοι από τους Μονεγάσκους, που δεν μπορούσαν με τίποτα να δημιουργήσουν ευκαιρία της προκοπής. Τελικά, με το μοναδικό που έμειναν ήταν για ακόμη μία φορά παράπονα για τη διαιτησία. Ο Μπουκέ μπορεί να μην έδωσε τα δύο πέναλτι που ζήτησαν πάνω στον Μπερμπάτοφ, με τις φάσεις να μην είναι ξεκάθαρες, όμως με τον βοηθό του τα έκαναν θάλασσα στο 81’. Ο Καράσκο σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Μπερμπάτοφ, από τον οποίο η μπάλα πήγε στον Βέλγο. Ο επιθετικός της Μονακό, όμως, ήταν σε κανονικότατη θέση, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

πηγή: gazzetta.gr