Η «Βασίλισσα» είναι εδώ!

Μετά τον Κολοσσό η «Βασίλισσα» νίκησε το Ρέθυμνο με 81-78 παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την 3η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Τεράστια νίκη πέτυχε η «Βασίλισσα» κόντρα στο Ρέθυμνο με 81-78 παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη (4/10).

Αρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και από τις δύο ομάδες. Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα, όμως το Ρέθυμνο κατάφερε να κάνει ένα σερί 13-0 παίρνοντας… κεφάλι στο σκορ με 17-24 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο ξεκίνησε πάλι με ένα σερί 5-0 με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 13 πόντους (17-30). Ένα λεπτό πριν το τέλους του πρώτου ημιχρόνου όμως η ΑΕΚ μείωσε αρκετά και έκανε το 41-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η «Ένωση» πήρε το προβάδισμα με 64-60.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ άφησε το Ρέθυμνο να πετύχει μόλις ένα καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά, με το σκορ να είναι 69-64, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη η «Βασίλισσα» έφτασε τη διαφορά στο +9 (77-68), ενώ τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με το τελικό 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 64-60, 81-78.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς, Σάκοτα, Κασελάκης, Πολυτάρχου, Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς, Ράιτ, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον, Παναρετάκης, Κουμπούρας, Φριτζπάτρικ, Κάουνσιλ, Άλεν, Καλαμπόκης, Φαγέ, Σίνης, Δουλγεράκης, Χείλαρης, Κράβιτς.