Ταπεινωτική ήττα της Ίντερ! (VIDEO)

Την ήττα με 4-1 μέσα στο σπίτι της από την Κάλιαρι, γνώρισε η Ίντερ.

H Zemanlandia τρέλανε για ακόμα μία φορά την Ιταλία και συγκεκριμένα το Μιλάνο. Η Κάλιαρι του Ζντένεκ Ζέμαν συνέτριψε την Ίντερ με 4-1, ένα σκορ που διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο. Οι Σαρδήνιοι προέρχονται από 4 παιχνίδια δίχως νίκη μακριά από το νησί τους, παρ’ όλα αυτά προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μάρκο Σάου. Ο φορμαρισμένος Ντάνιελ Οσβάλντο ισοφάρισε γρήγορα, ωστόσο δύο γρήγορες κίτρινες κάρτες για φάουλ στον Αντρέα Κόσου (η δεύτερη αυστηρή) του Γιούτο Ναγκατόμο άφησε τους γηπεδούχους δίχως αρχηγό και με 10 παίκτες (27′).

Κάπου εκεί ήρθε η καταστροφή. Ο πρώην μέσος της Γιουβέντους, Άλμπιν Έκνταλ, ο οποίος σε 77 εμφανίσεις με την Κάλιαρι μετρούσε μόλις 3 γκολ, διπλασίασε την επίδοσή του μέσα σε 15 λεπτά! Ο Σουηδός σκόραρε στο 29′, στο 34′ και στο 44′ (μετά από πέναλτι του Κόσου που απέκρουσε ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς) και “πάγωσε” τις εξέδρες του γηπέδου. Ο οικτρός Νεμάνια Βίντιτς, με 12 χαμένες μπάλες στο 1ο μέρος και με ένα πέναλτι στην πλάτη του, δεν σταμάτησε να κάνει λάθη ούτε στο 2ο ημίχρονο, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να “φλερτάρουν” με μεγαλύτερο θρίαμβο. Ο Χαντάνοβιτς κράτησε το σκορ στα ίδια επίπεδα, αλλά δεν απέτρεψε την πρώτη ήττα της Ίντερ στο “Μεάτσα” από την Κάλιαρι από το 1995.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Αντρεόλι, Βίντιτς, Ζεζούς, Ναγκατόμο, Ερνάνες, Μέδελ (46′ Γκουαρίν), Κόβατσιτς, Ντοντό (43′ Ντ’ Αμπρόζιο), Οσβάλντο, Παλάσιο (69′ Ικάρντι)
Κάλιαρι (4-3-3): Κράνιο, Μπαλτζάνο, Τσεπιτέλι, Ροσετίνι, Αβελάρ, Ντεσένα (90′ Πέδρο), Κρίζετιγκ, Έκνταλ, Ιμπάρμπο (69′ Φαρίας), Σάου (73′ Λόνγκο), Κόσου

Πηγή: contra.gr