Νίκη με… στυλ και άνεση για τη “Βασίλισσα”

H AEK επικράτησε με διαφορά 31 πόντων (84-53) του Προμηθέα, σε σημερινό φιλικό στην Πάτρα.

Μια καλή… προπόνηση αποτέλεσε για την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ, το σημερινό φιλικό με τον Προμηθέα στην Πάτρα, ενόψει του αγώνα Κυπέλλου με τον Άρη. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 84-53, σε ένα ματς όπου αποτέλεσε γιορτή για τους Αχαιούς, λόγω της ανόδου της ομάδας στη Β΄ Εθνική.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 13 πόντους διαφορά (29-16), το ημίχρονο έληξε με 44-30 και στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 19 (62-43).

Στο περιθώριο του αγώνα, η διοίκηση της Πατρινής ομάδας βράβευσε τον προπονητή της Ένωσης Βαγγέλη Ζιάγκο, για την επιστροφή της «Βασίλισσας» στην Α1.