Ο Χέντερσον “καθάρισε” για τη Λίβερπουλ

Mε ένα γκολ και μια ασίστ του Τζόρνταν Χέντερσον η Λίβερπουλ έκαμψε δύσκολα (2-1) την αντίσταση της Γουέστ Μπρομ.

Με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος έβαλε ένα γκολ κι ετοίμασε άλλο ένα, η Λίβερπουλ έκαμψε δύσκολα την αντίσταση τηςΓουέστ Μπρομ με 2-1 κι επανήλθε στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες απώλειες σε Premier και Champions League.

Οι Σιμόν Μινιολέ και Μπεν Φόστερ έκαναν τη διαφορά μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, καθώς με τις επεμβάσεις τους είχαν κρατήσει το 0-0 (στο 14′ και το 19′ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, στο 35′ εκείνος των γηπεδούχων).

Έκτοτε, ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος έδωσε την ευκαιρία στον Άνταμ Λαλάνα να σημειώσει το πρώτο του γκολ με την κόκκινη φανέλα (διαγώνιο πλασέ) και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με πλασέ στο 61′.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Σαΐντο Μπεραΐνο είχε ισοφαρίσει προσωρινά με ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει την καλή παράδοση κόντρα στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς (σ.σ. προερχόταν από μόλις μία ήττα σε πέντε ματς).

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Σκρτελ, Λόβρεν, Μανκίγιο (64′ Τζόνσον), Αλμπέρτο Μορένο, Τζέραρντ, Χέντερσον, Λαλάνα, Κοουτίνιο (75′ Λούκας), Στέρλινγκ, Λάμπερτ (64′ Μπαλοτέλι.
Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Φόστερ, Ντόουσον, Λέσκοτ, Ποκονιόλι, Γκαμπόα, Γκάρντνερ, Μόρισον (81′ Μπλάνκο), Ντόρανς (71′ Μουλούμπου), Σεσενιόν, Μπραντ (87′ Σαμαράς), Μπεραΐνο.

Πηγή: contra.gr