Επιτυχημένη η πρόβα τζενεράλε!

Νίκη της ΑΕΚ επί του Πιερικού με 3-1, στην τελευταία φιλική αναμέτρηση, πριν την έναρξη της Football League.

Με δύο γρήγορα γκολ η Ένωση, πήρε τον αέρα που χρειαζόταν στο παιχνίδι και νίκησε σχετικά εύκολα τον Πιερικό στην Κατερίνη, με τον Πλατέλλα να ανοίγει το σκορ στο 2′ και τον Ντούνη να σκοράρει δις στο 13′ και 82′. Ο Γιανωούλης μείωσε προσωρινά στο 52′ για την ομάδα του Πιερικού.

Η ΑΕΚ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο με πολύ όρεξη κάτι που φαίνεται και από τα δύο γρήγορα τέρματα που πέτυχε, κάτι που είχε σε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο Δέλλας έκανε πολλές αλλαγές, με την άμυνα να αδρανεί και να δέχεται το γκολ από τον Γιαννούλη. Στην συνέχεια το ματς δεν είχε καθόλου ρυθμό, με ελάχιστες φάσεις μέχρι το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ που ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 90′ παραλίγο η ΑΕΚ να κάνει τέσσερα τα τέρματα της, όμως ο Πατσογιώργος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του νεαρού Βλαχομήτρου.

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης (55’ Βούρας), Μπακάκης (55’ Γεωργέας), Γροντής (55’ Πεταυράκης), Κολοβέτσιος (55’ Σβάρνας), Λαμπρόπουλος (55’ Σαρρής), Κορδέρο (55’ Τζανετόπουλος), Ανάκογλου (55’ Ρόβας), Πλατέλλας (55’ Βλαχομήτρος), Μπαρμπόσα (55’ Ζόριτς), Μ. Ντούνης, Αραβίδης (55’ Φαγιέ)

Πιερικός (Μ. Ζιώγας, 4-2-3-1): Παπατολίκας, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Ελιομάρ, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου, Γούτσιος.