Μόνο περηφάνια για αυτή την ομάδα!

Δεν τα κατάφερε η «Βασίλισσα» να πάρει την πρόκριση κόντρα στον Άρη και φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με σκορ 63-57.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 15-3 στο 15’, ενώ η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 7-0, αλλά ο Άρης κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης αύξησε παραπάνω τη διαφορά, μετά από πολλά εύστοχα τρίποντα και στο 13’ το σκορ ήταν 24-14. Η «Βασίλισσα» απάντησε με ένα σερί 5-0, όμως πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ,αλλά στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, μετά από εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα. Στη συνέχεια όμως ο Άρης έκανε ένα σερί 9-0 και πέρασε πάλι μπροστά, ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-48.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της «Βασίλισσας» προσπάθησαν να μειώσουν και άλλο, όμως η αστοχία τους κυνηγούσε σε όλο τον αγώνα και τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-31, 52-48, 63-57