“Λύγισε” η Κύπρος απέναντι στο Ισραήλ

Την εντός έδρας ήττα (1-2) γνώρισε η Κύπρος στο σημερινό παιχνίδι με το Ισραήλ.

Τα λάθη της άμυνάς της πλήρωσε η Κύπρος, η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Ισραήλ και επί της ουσίας πέταξε το μεγάλο αποτέλεσμα που είχε κάνει την πρώτη αγωνιστική στη Βοσνία. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν ένα γκολ με τον Νταμάρι και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-2 χάρη σε εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια του Μπεν Χαΐμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κύπρος προσπάθησε αρκετά, μείωσε σε 1-2 με τον Μακρή, αλλά αμέσως μετά θα μπορούσε να έχει δεχτεί και τρίτο γκολ με το Ισραήλ να έχει δοκάρι. Όσο τα λεπτά περνούσαν οι γηπεδούχοι πίεζαν. Έχασαν ευκαιρίες, αλλά βρήκαν απέναντί τους τον Μαρτσιάνο, ο οποίος ήταν σε καλή μέρα, και έτσι δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Δύσκολα για Ολλανδία και Ιταλία

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ό,τι αναμενόταν έφτασαν στη νίκη Ολλανδία και Ιταλία. Οι “οράνιε” βρέθηκαν πίσω στο σκορ και έπρεπε να φτάσουμε στο 82′ για να πάρουν προβάδισμα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Αφελάι που είχε μία ασίστ κι ένα γκολ. Ακόμη δυσκολότερα νίκησε η Ιταλία το Αζερμπαιτζάν, σε ένα παιχνίδι που ο Κιελίνι έκανε τα πάντα. Σκόραρε δύο φορές για τη “σκουάντρα ατζούρα”, ενώ με αυτογκόλ είχε ισοφαρίσει στο 77′.

Αποτελέσματα & πρόγραμμα 2ης αγωνιστικής:

Πέμπτη (09/10)
Λευκορωσία – Ουκρανία 0-2 (82′ αυτ. Μαρτινόβιτς, 93′ Σιντόρτσουκ)
Σκόπια – Λουξεμβούργο 3-2 (20′ και 66′ πέν. Τραϊκόβσκι, 92′ Αμπντουραχίμι / 39′ Μπένσι, 44′ Τουρπέλ)
Σλοβακία – Ισπανία 2-1 (17′ Κούτσκα, 87′ Στοχ / 82′ Πάκο Αλκάθερ)
Αγγλία – Σαν Μαρίνο 5-0 (25′ Τζαγκιέλκα, 43′ πέν. Ρούνεϊ, 49′ Γουέλμπεκ, 72′ Τάουνσεντ, 78′ αυτ. Άλεξ Ντέλα Βάλε)
Λιθουανία – Εσθονία 1-0 (76′ Μικολιούνας)
Σλοβενία – Ελβετία 1-0 (79′ πέν. Νοβάκοβιτς)
Λίχτενσταϊν – Μαυροβούνιο 0-0
Μολδαβία – Αυστρία 1-2 (27′ πέν. Ντέντοβ / 11′ πέν. Αλάμπα, 51′ Γιάνκο)
Σουηδία – Ρωσία 1-1 (49′ Τόιβονεν / 10′ Κοκόριν)

Παρασκευή (10/10)
Λετονία – Ισλανδία 0-3 (66′ Σίγκουρντσον, 77′ Γκούναρσον, 90′ Γκίσλασον)
Ολλανδία – Καζαχστάν 3-1 (62′ Χούντελααρ, 82′ Αφελάι, 89′ Φαν Πέρσι / Αμπντουλίν)
Τουρκία – Τσεχία 1-2 (8′ Μπουλούτ / 16′ Σιβόκ, 58′ Ντοκάλ)
Βέλγιο – Ανδόρα 6-0 (31′ πεν. και 34′ Ντε Μπράινε, 37′ Σαντλί, 59′ Οριζί, 65′ και 68′ Μέρτενς)
Κύπρος – Ισραήλ 1-2 (67′ Μκρίδης / 38′ Νταμάρι, 45′ Μπεν Χαΐμ)
Ουαλία – Βοσνία 0-0
Βουλγαρία – Κροατία 0-1 (36′ Μποντούροφ αυτ.)
Ιταλία – Αζερμπαϊτζάν 2-1 (44′ και 82′ Κιελίνι / 77′ Κιελίνι αυτ.)
Μάλτα – Νορβηγία 0-3 (22′ Ντέλι, 26′ και 49′ Κινγκ)