Οι “Μάγκες” είναι και πάλι εδώ…

H ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε 31-25 του Κιλκίς, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, που μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε στο Κιλκίς της τοπικής ομάδας με 31-25, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1.

Με τον Κώστα Τσιλιμπάρη σε πολύ καλή μέρα, η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδειξε ότι η ήττα στην πρεμιέρα από την Αναγέννηση, ήταν μια κακή παρένθεση και πολύ σύντομα θα επιστρέψει στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν άμεσα… κεφάλι στο σκορ. Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με 0-3 στα πρώτα λεπτά και κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και στη συνέχεια. Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού το σκορ ήταν 7-11 και το ημίχρονο έκλεισε στο 10-14.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Έφτασε τη διαφορά στα έξι γκολ (11-17) και παρότι με ένα σερί 4-0, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 15-17, οι παίκτες του Αρβανίτη έμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν στο «δίποντο» με το τελικό 31-25.