“Ναυάγιο” της Εθνικής, απομακρύνεται το Παρίσι

Ένα μικρό… θαύμα χρειάζεται πλέον η Εθνική μας ομάδα, για να μπορέσει να διεκδικήσει την απευθείας πρόκριση στο Euro2016. Μετά και τη σημερινή ήττα (δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας) στο γήπεδο Καραϊσκάκη από τη Βόρειο Ιρλανδία με 2-0, η Ελλάδα μένει στον έναν βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές.

Την ίδια ώρα, η σημερινή μας αντίπαλος έκανε το 3 στα 3 και έφτασε τους εννέα βαθμούς, ενώ η Ρουμανία με τη νίκη μέσα στη Φινλανδία (0-2), είναι στους επτά.

Η Ελλάδα σε ένα ακόμα παιχνίδι σε αυτή την προκριματική φάση, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, αδυνατώντας να απειλήσει στο ελάχιστο την εστία του Κάρολ. Οι διεθνείς μας είχαν μια φλύαρη υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή της αναμέτρησης να επιβάλλουν το ρυθμό τους, απέναντι σε μια ομάδα που ήξερε τι ζητούσε και πως μπορούσε να το πάρει.

Το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων, που προήλθε από μια στημένη μπάλα στο 9ο λεπτό με σκόρερ τον Γουόρντ, έφερε επιπλέον άγχος στους παίκτες του Ρανιέρι. Εγκλωβισμένοι απέναντι στη διπλή ζώνη άμυνας της Βορείου Ιρλανδίας, οι διεθνείς μας αδυνατούσαν να πατήσουν περιοχή και να δημιουργήσουν φάσεις.

Μάλιστα, οι Βρετανοί σε μια αντεπίθεση στο τέλος του ημιχρόνου έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Λάφερτι σημάδεψε το δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση, το έκανε στο 51ο λεπτό, όταν και πάλι βγήκε στην κόντρα, ξεπέρασε εύκολα τον Σταφυλίδη και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Καρνέζη.

Το δεύτερο γκολ έκοψε τα… πόδια των Ελλήνων παικτών, που χωρίς κανένα πλάνο και σχέδιο, δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα.

Μια εμφάνιση που μας πήγε πολλά χρόνια πίσω, ήταν η σημερινή της Εθνικής μας ομάδας. Μια ακόμη ήττα (2-0), αυτή τη φορά από τη Βόρειο Ιρλανδία, που κάνει πλέον εξαιρετικά δύσκολο το έργο της πρόκριση για το Euro 2016.

Πλέον, η Ελλάδα χρειάζεται ένα μικρό… θαύμα, για να μπορέσει να διεκδικήσει την απευθείας συμμετοχή της στη τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Μετά και τη σημερινή ήττα (δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας) στο γήπεδο Καραϊσκάκη από τους Βορειοιρλανδούς, η Ελλάδα μένει στον έναν βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές.

Η Ελλάδα σε ένα ακόμα παιχνίδι σε αυτή την προκριματική φάση, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, αδυνατώντας να απειλήσει στο ελάχιστο την εστία του Κάρολ. Οι διεθνείς μας είχαν μια φλύαρη υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή της αναμέτρησης να επιβάλλουν το ρυθμό τους, απέναντι σε μια ομάδα που ήξερε τι ζητούσε και πως μπορούσε να το πάρει, φτάνοντας δίκαια στην επικράτηση.

Το δεύτερο γκολ έκοψε τα… πόδια των Ελλήνων παικτών, που χωρίς κανένα πλάνο και σχέδιο ως το τέλος, δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα.

Ελλάδα (Ρανιέρι): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Βύντρα (16′ Σταφυλίδης), Ταχτσίδης, Μανιάτης, Καρέλης, Σαμαράς (67′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (46′ Σάμαρης), Μήτρογλου.
Β. Ιρλανδία (Ο’ Νιλ): Κάρολ, ΜακΛάφλιν, ΜακΚόλεϊ, Μπερντ, Ντέιβις, Λάφερτι (73′ Μαγκένις), Φέργκιουσον (78′ Ριβς), Έβανς, Νόργουντ, Χιουζ, Γουόρντ (59′ ΜακΓκίβερν).