Καθάρισε την Κηφισιά και… ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!

O εφιάλτης της Γ Εθνικής τελείωσε και μας απομένει αυτός της... Football League

Στην γειτονιά μας κλειδώσαμε και μαθηματικά την άνοδο της ομάδας στην Β Εθνική, με τους παίκτες του Δέλλα να οδηγούν την ΑΕΚ σε ένα άνετο 0-2 με αντίπαλο την Κηφισιά.

Σε μία Ριζούπολη όπου στήθηκε ένα κιτρινόμαυρο πάρτι 8,000 φίλων της Ένωσης, η ομάδα παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Βούρας στο τέρμα, Γεωργέας -Τσουμάγκας -Σταθάκης – Τζανετόπουλος στην αμυνα, Ρόβας αμυντικό χαφ, Κορδέρο, στα άκρα Πλατέλλας και Γροντής και Ανάκογλου πίσω από τον φουνταριστό Ντακόλ.

Το σχήμα του Δέλλα λειτούργησε άψογα τόσο στον περιορισμό του αντιπάλου, όσο και στην δημιουργία πολλών φάσεων στην αντίπαλη εστία. Το γεγονός ότι η Κηφισιά κατάφερε να κάνει την πρώτη της πραγματικά καλή φάση μετά το 65ό λεπτό τα λέει όλα.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δέλλα χρειάστηκαν δύο στημένες φάσεις για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 17 ο Τζανετόπουλος σκόραρε με εναέριο πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόβα, ενώ στο 36 ήρθε η σειρά του Ντακόλ να χριστεί σκόρερ με μία πανέμορφη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ και σέντρα πάλι από τον Ρόβα!

Η ΑΕΚ μπήκε ακόμη πιο φουριόζα στον Β’ ημίχρονο, τουλάχιστον στα πρώτα 15 λεπτά, και με μπροστάρη τον καταπληκτικό Γεωργέα δημιούργησε αρκετές φάσεις για να κάνει το πολυπόθητο 3-0. Κάτι που θα μπορούσε να επιτευχθεί στο 60′ αν δεν χτύπαγε γι άλλη μια φορά η κατάρα των πέναλτι.

Ο Ντακόλ ανέλαβε την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα, αλλά το σουτ του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πλέον η ΑΕΚ συμπληρώνει το απίστευτο στατιστικό των 9 χαμένων πέναλτι σε 14 προσπάθειες!!

Κάπου εκεί το ματς κύλησε μ’ έναν πιο αργό ρυθμό και με τον Δέλλα να περνάει τους Μούργκα, Ράμα και Αργυρίου στον αγωνιστικό χώρο και τους παίκτες της ΑΕΚ να ρίχνουν τον ρυθμό τους μιας και ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί. Η ουσία είναι πως η ΑΕΚ κέρδισε και σήμερα (0-2), παίζοντας για περίπου 60 με 70 λεπτά καλό ποδόσφαιρο και σφραγίζοντας και μαθηματικά την άνοδό της στην Football League