Ανασύνταξη και νέες βάσεις

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σπάσει την έδρα του Ολυμπιακού και έτσι, γνώρισε την ήττα 3-0 σετ και μαζί και το πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ παρουσίασε στου Ρέντη το ίδιο κακό πρόσωπο που έδειξε και στον τρίτο τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας και έτσι, έχασε εύκολα από τον Ολυμπιακό 3-0 και μαζί και το πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ένωση βρισκόταν πίσω στο σκορ, αφού τις λίγες φορές που κατάφερε να προηγηθεί δεν μπόρεσε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά.

Σίγουρα, οι ιθύνοντες του τμήματος θα πρέπει να δουν μαζί με τον προπονητή της ομάδας, Μανώλη Ρουμελιώτη την επόμενη μέρα, διότι το κλείσιμο της φετινής σαιζόν έδειξε ότι χρειάζονται επιτακτικές αλλαγές και δημιουργία νέων, σταθερών βάσεων στο τμήμα, εάν υπάρχει η θέληση να επιστρέψει ο Δικέφαλος στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ήταν μια τραγωδία για την ΑΕΚ, η οποία μετά το 7-8 κατέρρευσε και έκλεισε το σετ 25-14. Στο δεύτερο σετ η Ένωση το πάλεψε περισσότερο (12-12, 13-13) όμως και πάλι στα μισά του σετ φάνηκε να μη μπορεί να συνεχίσει να προσπαθεί για την επιτυχία (16-15, 18-15). Συνεπώς, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα και το δεύτερο σετ 25-20. Η εικόνα του ντέρμπι δεν άλλαξε στο επόμενο σετ με τους γηπεδούχους να παίρνουν ακόμα μια φορά διαφορά στα μισά του σετ (14-13, 18-16, 20-16) και να κατακτούν το πρωτάθλημα 25-21.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-21

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κις 14 (9/31 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μονζόνι 12 (8/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/5 επ., 3 άσοι), Τένεβα 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Κονόμι – λ (44% υπ. – 33% άριστες) / Κωνσταντίνου 3 (3/5 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Τέζα.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λαδένη 3 (2/20 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 27% άριστες), Γιακουμή 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (53% υπ. – 24% άριστες) / Ιβάνοβα 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 36% άριστες), Καββαθά 1 (3 μπλοκ).

Δείτε πως μετέδωσε τον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος το AEKnea.gr.