“Πολυβόλα” Τσέλσι και Σαχτάρ, νίκες-θρίλερ Σάλκε και Πόρτο

Δείτε τα αποτελέσματα του 7ου και 8ου ομίλου του Champions League.

Η Τσέλσι είχε ένα χαλαρό βράδυ απέναντι στη Μάριμπορ, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», συντρίβοντάς την με σκορ 6-0.

Όμως, το μεγάλο ματς του 7ου ομίλου έγινε στη «Φέλτινς Αρίνα», με την αξιόμαχη Σπόρτινγκ Λισαβόνας -η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 33′- να μετατρέπει το 3-1 σε 3-3, αλλά τη Σάλκε να πανηγυρίζει τη νίκη με το τελικό 4-3, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσούπο-Μότινγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στα ματς του 8ου ομίλου, η Σαχτάρ συνέτριψε εκτός έδρας με 7-0 τη Μπάτε Μπορίσοφ, με τον Λουίζ Αντριάνο να σκοράρει πέντε φορές(!), ενώ η Πόρτο επικράτησε 2-1 στο «Ντραγκάο» της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Τα αποτελέσματα

Τσέλσι-Μάριμπορ 6-0 (13’ Ρεμί, 23’ πεν. Ντρογκμπά, 31’ Τέρι, 54’ αυτ. Βίλερ, 76’ πεν. Αζάρ)
Σάλκε-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-3 (34’ Ομπάσι, 51’ Χούντελααρ, 60’ Χέβεντες, 90+3’ Τσούπο-Μότινγκ-16’ Νάνι, 63’, 78’ Σίλβα)
Μπάτε Μπορίσοφ-Σαχτάρ 0-7 (Τεξέιρα 11’, Λουίζ Αντριάνο 28’,36’,40’,44’,82’, Ντάγκλας Κόστα 35’)
Πόρτο-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (Έκτορ Ερέρα 45’, Ρικάρντο Κουαρέσμα 75’ – Γκιγιέρμο Ιέρο 58’)