Νίκη της Μάλαγα με buzzer beater Βασιλειάδη! (VIDEO)

O Kώστας Βασιλειάδης έδωσε τη νίκη στη Μάλαγα επί της Άλμπα, με τρίποντο στην εκπνοή!

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Ουνικάχα Μάλαγα. Ε και; Οι Ισπανοί είχαν… Κώστα Βασιλειάδη! Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ ήταν αυτός που με σουτ τριών πόντων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, δίνοντάς τη δεύτερη νίκη της στην πρώτη φάση της Euroleague.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, καθώς οι Γερμανοί διατηρούσαν ένα ισχνό προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφερναν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 15-20 και το ημίχρονο 36-38.

Στην τρίτη περίοδο υπήρχε απόλυτη ισορροπία στο ματς, με το 63-63, αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά είχαμε… αίμα και άμμο. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν διαρκείς με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Κυρίως γιατί ήταν εύστοχες από την περιφέρεια, με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Κάπως έτσι, το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (84-84), μισό λεπτό πριν το τέλος. Η Άλμπα Βερολίνου είχε την προτελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά οι ψηλοί της ξεχάστηκαν μέσα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να σφυριχτούν 3”.

Η τελευταία κατοχή ήταν στην ισπανική πλευρά. Κι εκεί δήλωσε “παρών” ο Κώστας Βασιλειάδης! Ο “Vaskos” πήρε το σουτ της νίκης και με τρίποντο στην εκπνοή (!) “έγραψε” το τελικό 87-84 για την Ουνικάχα Μάλαγα!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-38, 63-63, 87-84.