«Άλωσε» τη Μίκρα η ΑΕΚ

H ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ "καθάρισε" εύκολα τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 3-0.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η «ΑΕΚ της Καρδιάς». Η ομάδα βόλεϊ της Ένωσης επικράτησε του Άρη με 3-0 στο κλειστό της Μίκρας.

Παίζοντας χωρίς τον Πέτρο Πέτρογλου και τον Βαλεντίν Μπουρκόφσκι αλλά με τους Παγιάν, Ραντούνοβιτς Κρίνιτς βασικούς η ΑΕΚ πραγματοποίησε ψυχωμένη εμφάνιση και δεν επέτρεψε στον Άρη ο οποίος την περασμένη εβδομάδα είχε καθαρίσει 3-0 τον ΠΑΟΚ για το Λιγκ Καπ, να αμφισβητήσει την κυριαρχία της.

Αφού κατέκτησε στο … νήμα το πρώτο σετ με 25-23, ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο και με πρωταγωνιστή τον Παγιάν έφτασε εύκολα στο 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Άρης έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να ξαναμπεί στο ματς, προηγήθηκε με 4-0 αλλά αμέσως μετά το τάιμ-άουτ που πήρε ο Χόρχε Ελγκέτα η ΑΕΚ ισοφάρισε γρήγορα. Στη συνέχεια ο αγώνας πήγε πόντο-πόντο ώσπου οι κιτρινόμαυροι με ένα σερί 4-0 στο φινάλε μετέτρεψαν το 21-21 σε 25-21.