Ήττα για Σίτι, νέα γκέλα η Λίβερπουλ

H Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-1 της Σίτι, με τη Λίβερπουλ να μένει στη "λευκή" ισοπαλία με τη Χαλ.

Με τον Ντιαφρά Σακό να σκοράρει για 6η συνεχόμενη αγωνιστική η Γουέστ Χαμ νίκησε με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο “Άπτον Παρκ”.
Ο Μοργκάν Αμαλφιτανό άνοιξε το σκορ στο 21′ και ο Ντιαφρά Σακό με το 6ο του τέρμα στην Premier League έκανε το 2-0 στο 75′, με τον Τζο Χαρτ να αποκρούει την κεφαλιά του Σενεγαλέζου, αλλά αφού η μπάλα είχε περάσει την γραμμή.

Ο Νταβίντ Σίλβα μείωσε δύο λεπτά αργότερα με πολύ όμορφο τέρμα, η αλλά οι “πολίτες” δεν απέφυγαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός εκτός έδρας.
Τα “σφυριά” έφτασαν έτσι τους 16 βαθμούς και έχουν μόλις έναν λιγότερο από την Μάντσεστερ Σίτι.

Πέρασε 2η η Σαουθάμπτον
Την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι εκμεταλλεύτηκε η Σαουθάμπτον, καθώς νίκησε με 1-0 την Στόουκ χάρη σε τέρμα του Μανέ, έτσι προσπέρασε τους “πολίτες” και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ έπιασε την Λίβερπουλ
Με τον Μπαλοτέλι να χάνει μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, η Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 με την Χαλ στο “Άνφιλντ, έτσι η Άρσεναλ την έπιασε στους 14 βαθμούς, αφού νίκησε με 2-0 στο Σάντερλαντ με δύο γκολ του Αλέξις Σάντσες.

Πηγή: sport24.gr