Του… έριξε στο ψαχνό η Ένωση

Περίπατος της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, κέρδισε 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών και βάζει πλώρη για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το σημερινό παιχνίδι με τον Ηρακλή Ψαχνών, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου. Η Ένωση πραγματοποιώντας, κατά διαστήματα, πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε 3-0 των Ευβοιωτών και έβαλε «θεμέλια» πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τα Ψαχνά, που έκαναν ένα σουτ σε όλη τη διάρκεια του ματς, με την Ένωση από την άλλη μετά το… μουδιασμένο πρώτο μισάωρο να βρίσκει ρυθμό και να βάζει τον αντίπαλο στην περιοχή. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ντάρκο Ζόριτς, που ήταν ιδιαίτερα δραστήριος επιθετικά, ενώ αρκετά θετικός ήταν και ο Ντακόλ, παρότι δεν κατάφερε να σκοράρει. Εκτός από τα τρια γκολ, η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι…

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να επιβάλει το ρυθμό της από το ξεκίνημα. Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ομάδα του με το σύνηθες 4-2-3-1, με τους Γροντή και Μπαρμπόσα να αναλαμβάνουν στο ξεκίνημα τις περισσότερες πρωτοβουλίες από αριστερά, βρίσκοντας χώρους στο δεξί άκρο της άμυνας του Ηρακλή Ψαχνών. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο έδειξαν να εγκλωβίζονται στη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων και στο πρώτο κομμάτι του αγώνα απείλησαν μόνο με στημένα.

Σε ένα από αυτά στο 6ο λεπτό, ο Μπαρμπόσα με ψηλοκρεμαστό σουτ πήγε να αιφνιδιάσει τον Μανιάτη, ο οποίος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Την ίδια κατάληξη είχε και ένα φάουλ του Κορδέρο στο 22’, που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το μισάωρο, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, με τον Πλατέλλα να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες από δεξιά και τον Ντακόλ να ανεβάζει την απόδοσή του. Το γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου και η Ένωση το… άγγιξε στο 31’, όταν σε γέμισμα του Μπαρμπόσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντακόλ πήρε την κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος έδιωξε στη γραμμή σε κόρνερ. Έφτασε ακόμα πιο κοντά στο 36’, με κεφαλιά του Ζόριτς από τη μικρή περιοχή, αλλά και πάλι ο Μανιάτης καθάρισε τη φάση.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπαρμπόσα με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σαρρή, που έπιασε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στέλνοντας… μήνυμα για αυτό που ακολουθούσε. Στο 42’ ο Ντακόλ έστρωσε τη μπάλα στον Κορδέρο, ο οποίος με «κεραυνό» από το ημικύκλιο της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μανιάτη, κάνοντας το 1-0. Το πρώτο μέρος τελείωσε με την ΑΕΚ να έχει 17 τελικές προσπάθειες και τους Ευβοιώτες καμία, μην έχοντας πατήσει καθόλου στην περιοχή του Ανέστη στα 45’ λεπτά.

Η μοναδική καλή φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν σε άτσαλη απομάκρυνση της μπάλα από την άμυνα της ΑΕΚ, αυτή στρώθηκε στον Λόμπα, ο οποίος με ωραίο σουτ την έστειλε ελάχιστα άουτ.

Από εκεί και μετά ανέλαβε και πάλι δράση ο Δικέφαλος, ο οποίος επέβαλλε απόλυτα το ρυθμό του και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα των Ψαχνών. Στο 55’ ο Ζόριτς έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Παληγεώργο. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Το γήπεδο άρχισε να… γέρνει ακόμα περισσότερο μετά το 61’ και την αποβολή του Γουόρντεν για διαμαρτυρία στον Βάτσιο. Στο 66’ ο Μάνταλος που είχε μπει στο παιχνίδι σχεδόν δέκα λεπτά νωρίτερα, «έγραψε» το 2-0 από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, κάνοντας πλέον τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει έχοντας ως στόχο να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ και το κατάφερε στο 79’, όταν ο Μπακάκης πήρε την πάσα από τον Ντακόλ και με πολύ ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μανιάτη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΑΕΚ: Ανέστης, Κολοβέτσιος (68’ Φαγέ), Σαρρής, Γροντής , Μπακάκης, Ρόβας, Κορδέρο (57’ Μάνταλος), Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπαρμπόσα (76’ Αραβίδης), Ντακόλ.
Ηρακλής Ψαχνών: Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61’ Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος,Γκεμίσης, Λόμπα (67’ Δελαβέρης), Φλίγγος (72’ Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης

Κίτρινες: Ζόριτς – Μπακομήτρος, Λόμπα, Φλίγγος, Παλαιολόγος
Κόκκινη: Γουόρντεν 61