Πέρασε από το Λουτράκι και επέστρεψε στην κορυφή

Η ΑΕΚ επικράτησε 26-14 του Ποσειδώνα στο Λουτράκι και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ δεν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στον αγώνα με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου και τον κέρδισε 26-14 μέσα στην έδρα του.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη δεν έχασε το ρυθμό της σε κανένα σημείο του ματς και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τον πέμπτο της βαθμολογίας, Ποσειδώνα.

Με αυτή την νίκη ο Δικέφαλος επιστρέφει στην πρώτη θέση της κατάταξης της Α1 χάντμπολ ανδρών έπειτα από μία αγωνιστική, όταν, έχασε από τον Δούκα.

Εκπληκτικά ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο και αμέσως, αμέσως πήρε διαφορά έξι τερμάτων (0-6). Έπειτα, η Ένωση δεν έριξε τον ρυθμό της αντίθετα συνέχισε το ίδιο μοτίβο και παρότι ο Ποσειδώνας «μπήκε» στο ματς δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απείλησε τον Δικέφαλο (3-8, 4-10). Η ομάδα του Αρβανίτη «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 10 τέρματα (6-16) και έδειχνε ασταμάτητη.

Στην επανάληψη η Ένωση δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και κράτησε σταθερή τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (7-17, 11-23). Μάλιστα, δεν οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ούτε μια φορά να μετατρέψουν την διαφορά τερμάτων σε μονούς αριθμούς με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη, 26-14, η οποία της δίνει τη δυνατότητα να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τώρα, ο Αρβανίτης και οι αθλητές του στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, κόντρα στον Φοίβο Συκεών.

Δείτε εδώ πως μετέδωσε Live τον αγώνα με τον Ποσειδώνα το AEKnea.gr.