Νίκη από τον… πάγκο στο 95’

Mε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τις... αλλαγές Ντακόλ και Μπρέσεβιτς, η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη ανατροπή (1-2) επί του Αχαρναϊκού στη Ριζούπολη.

Από την… κόλαση στον… παράδεισο βρέθηκε η ΑΕΚ, στο σημερινό παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Football League, με αντίπαλο τον Αχαρναϊκό στη Ριζούπολη. Παρότι βρέθηκε να πίσω στο σκορ ως το 91ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την… ολική επαναφορά και να κερδίσει με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τις «χρυσές» αλλαγές του Δέλλα, Ντακόλ (91’) και Μπρέσεβιτς (95’). Ο Δικέφαλος με αυτή τη νίκη έκανε το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα.

Ο «Κολοσσός» παρέταξε την Ένωση με το γνωστό 4-2-3-1, με τον Ανάκογλου να επιστρέφει στην ενδεκάδα και τον Γεωργέα να παίζει αριστερά αντί του Πεταυράκη. Την τετράδα της άμυνας συμπλήρωσαν οι Μπακάκης, Λαμπρόπουλος και Κολοβέτσιος, δίπλα στον Ανάκογλου ήταν ο Κορδέρο, πιο μπροστά ο Μάνταλος, με τους Πλατέλλα και Ντακόλ στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος ο Αραβίδης.

Το παιχνίδι ωστόσο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προυποθέσεις, για… εξωαγωνιστικούς λόγους. Κι αυτό γιατί λόγω δακρυγόνων που έπεφταν έξω από το γήπεδο από την Αστυνομία, δημιούργησαν μια αποπνικτική ατμόσφαιρα και ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το ματς. Μέχρι το 20’ παίχτηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν νωθρό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Αχαρναϊκός. Στο 27’ ο Γέσιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κατάφερε να νικήσει τον Ανέστη, που ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας, με τους τυπικά γηπεδούχους να κάνουν το 1-0.

Λίγο αργότερα μάλιστα, η ομάδα του Μενιδίου βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά αυτή τη φορά ο Ανέστης αντέδρασε σωστά σε τετ α τετ με τον Μπακάκη, διώχνοντας με τα πόδια το σουτ του αντίπαλου.

Απο εκεί και μετά η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ο Κορδέρο έχασε μια καλή ευκαιρία, όταν βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, αλλά σούταρε άουτ, ενώ στο 45’ ο Μάνταλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν σημάδεψε σωστά.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να σπάσει την εξαιρετικά στημένη άμυνα του Αχαρναϊκού.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 53’, όταν Πλατέλλας και Μπαρμπόσα δεν συνεννοήθηκαν σωστά και το σουτ του πρώτου πήγε πάνω στον Παγούδη. Ο Δικέφαλος όσο περνούσε η ώρα αύξανε την πίεση του, αλλά η μοναδική καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Γεωργέα στο 80’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κορδέρο με κεφαλιά, απείλησε την εστία του Αχαρναϊκού, αλλά η ΑΕΚ κρατούσε το καλύτερο για το τέλος.

Η… λύτρωση για την Ένωση ήρθε στις καθυστερήσεις με τις δύο αλλαγές του Δέλλα. Αρχικά, στο 91’ ο Ντακόλ με κεφαλιά από φάουλ του Μάνταλου έκανε το 1-1 και στο 95’ ο Μπρέσεβιτς με κοντινή προβολή από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Παγούδη, κάνοντας… ονειρεμένη επανεμφάνιση σε αγώνα πρωταθλήματος, μετά την πολύμηνη αποχή του.

Αχαρναϊκός: Παγούδης, Μωϋσιάδης, Ζόνας, Ταμπάκης (72′ Καλογερόπουλος), Γέσιτς, Αθανασίου (52′ Καλαμιώτης), Παπατόλιος, Ιωαννίδης (68′ Χριστόπουλος), Μανουσάκης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (71′ Μπρέσεβιτς), Γεωργέας, Κορδέρο, Ανάκογλου (62′ Ντακόλ), Μάνταλος, Πλατέλλας (55′ Ζόριτς), Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

Γκολ: 27′ Γέσιτς (σουτ) – Ντακόλ 91′. Μπρέσεβιτς 95′
Κίτρινες: Ιορδανίδης 24′, Αθανασίου (38′), Γέσιτς (39′), Ζόνας (65′), Στουρνάρας (82′), Καλαμιώτης (84′) – Μπαρμπόσα (45+4), Μάνταλος (71′), Ζόριτς (80′)