Νίκες για Απόλλωνα και Παναχαϊκή

Απόλλων Σμύρνης και Παναχαϊκή επικράτησαν με το ίδιο σκορ, της Καλλιθέας και Ερμιονίδας, αντίστοιχα και πλησίασαν την ΑΕΚ.

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε άνετα της Καλλιθέας με 3-0 εκτός έδρας, για την 4η αγωνιστικής της Football League και πλησίασε στους τρεις βαθμούς την ΑΕΚ.

Την ίδια ώρα, η Παναχαϊκή έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με το ίδιο σκορ (3-0) την Ερμιονίδα στην Πάτρα.

Καλλιθέα-Απόλλων Σμύρνης 0-3

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων φιλοδώρησε με τρία γκολ την Καλλιθέα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά την ήττα από την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα, με διαγώνιο σουτ του Νανία στο 56ο λεπτό. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Ιγκόρ Ανγκούλο “ξαναπλήγωσε” την ομάδα του Σταύρου Ηλιόπουλου (σ.σ. είχε σκοράρει και στο ματς Κυπέλλου), ενώ στο 81′ ο νεοεισελθών Παναγιώτης Λαγός διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Προς το τέλος της αναμέτρησης, ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες με αποδέκτη τον τεχνικό της Καλλιθέας.
Καλλιθέα (Ηλιόπουλος): Μιχελής, Λεβέντης, Παγώνης, Μπριλάκης, Πίκολο, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (61′ Μασάντο), Αρναρέλης (74′ Τσίπρας), Ρόχας (77′ Γκαβασιάδης), Μπέλης, Πιτταράς.
Απόλλων Σμύρνης (Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Φαρινόλα (66′ Λαγός), Νανία (83′ Κυριάκος), Βάντερσον (66′ Κυβελίδης), Ανγκούλο, Χατζής.

Παναχαϊκή-Ερμιονίδα 3-0

Η Παναχαϊκή συνδύασε με καλή εμφάνιση τη νίκη της επί της Ερμιονίδας (3-0) κι έκανε το “δύο στα δύο” στο Νότιο όμιλο της Football League. Ο Φελίπε ντα Κόστα έκανε την αρχή με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 24ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης δημιούργησε το δεύτερο γκολ στο 41ο (σκόρερ ο Λυμπέρης Στεργίδης με ψύχραιμο πλασέ). Πέραν ενός μακρινού σουτ του Στοϊμίροβιτς, η ομάδα του Κρανιδίου δεν απείλησε, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που “ξαναχτύπησαν” στις καθυστερήσεις με πλασέ του Βασίλη Σκερλετίδη (από νέα ασίστ του κορυφαίου Ντα Κόστα).

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού παίκτη και προπονητή της Παναχαϊκής Σπύρου Βουλγαράκη, ο οποίος απεβίωσε στις 23 Οκτωβρίου σε ηλικία 88 ετών.
Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Γκαντιάγκα, Άλμπι, Στεργίδης (62′ Σκερλετίδης), Ντα Κόστα, Μπαλού, Πατινιώτης, Ζλατκόβσκι (69′ Χούσα), Μαρουκάκης (86′ Πλέγας).
Ερμιονίδα (Μπολάνο): Πονηρός, Τούτοριτς, Μουσταφίδης (38′ Παβίσεβιτς), Τζανής (70′ Σαμαράς), Συμελίδης, Κολόκας, Καραδέμητρος, Βλαχόπουλος, Όμο, Σβόλιτς, Ταπέ (49′ Στοϊμίροβιτς).