Φαβορί για την… τρίτη θέση ο Ολυμπιακός

Την ήττα από τη Γιουβέντους με 3-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός.

“Χλωμιάζει” για τον Ολυμπιακό η πιθανότητα διεκδίκησης της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ήττα από τη Γιουβέντους στο Τορίνο με 3-2. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να προηγούνται στο 61’ με 1-2, ωστόσο οι «μπιανκονέρι» γύρισαν το ματς σε δύο λεπτά ως το 66’. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έχασαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Βιντάλ.

Στα άλλα ματς της ημέρας, ξεχωρίζει η σπουδαία νίκη της Ρεάλ επί τη Λίβερπουλ με 1-0 στη Μαδρίτη, ενώ το παιχνίδι της βραδιάς έγινε στο Λονδίνο. Εκεί που η Άρσεναλ βρέθηκε να προηγείται 3-0 της Άντερλεχτ και τελικά οι Βέλγοι έκαναν τεράστια… επιστροφή στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας σε 3-3!

Τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής

Γιουβέντους-Ολυμπιακός 3-2 (Πίρλο 21’, Ρομπέρτο αυτ.65’, Πογκμπά 66’ – Μποτία 24’, Εντινγκά 61’)
Μάλμε-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (Κόκε 30’, Ραούλ Γκαρσία 79’)
Βασιλεία-Λουντγκόρετς 4-0 (Εμπολό 34’, Γκονζάλες 41’,65’, Γκάζι 59’)
Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ 1-0 (Μπενζεμά 27’)
Ζενίτ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (Ροντόν 89’ – Σον 68’,73’)
Μπενφίκα-Μονακό 1-0 (Άντερσον 82’)
Άρσεναλ-Άντερλεχτ 3-3 (Αρτέτα 25’, Σάντσεζ 29’, Τσάμπερλεϊν 58’ – Βάντεν Μπόρε 61’,72’, Μίτροβιτς 90’)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Γαλατάσαραϊ 4-1 (Ρόις 39’, Παπασταθόπουλος 54’, Ιμόμπιλε 73’, Καγιά αυτ.84’ – Μπαλτά 69’)