Ήττες για Παναθηναϊκό και Αστέρα στο Europa League

Αποκλεισμός για Παναθηναϊκό, απομακρύνεται η πρόκριση για Αστέρας Τρίπολης, μετά τα σημερινά αποτελέσματα.

Με εντός έδρας ήττες συνέχισαν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης στο Europa League. Οι “πράσινοι” έχασαν στη Λεωφόρο από την Αϊντχόφεν με 3-2, ενώ οι Αρκάδες γνώρισαν την ήττα με 2-1 από την Τότεναμ.

Παναθηναϊκός-Αϊντχόφεν 2-3

Τα πολλά αμυντικά του λάθη πλήρωσε ο Παναθηναϊκός στο σημερινό παιχνίδι με την Αϊντχόφεν στη Λεωφόρο, για την 4η αγωνιστική του Europa League, όπου γνώρισε την ήττα με 3-2. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου αποχαιρετά πρόωρα την Ευρώπη για φέτος, καθώς δεν… προλαβαίνει πλέον τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ (1-0 στο 11’ με τον Ατζαγκούν και 2-1 στο 43’ με τον Πέτριτς), ωστόσο οι Ολλανδοί είχαν τις… απαντήσεις και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ. Το 1-1 έκανε στο 27’ ο Ντεπάι, το 2-2 στο 65’ ο Ντε Γιονκ και το 2-3 στο 78’ ο Γουϊνάλντουμ.

Οι γηπεδούχοι πάντως διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για το δεύτερο γκολ των Ολλανδών, με τον σκόρερ να είναι εμφανώς σε θέση οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Αστέρας Τρίπολης-Τότεναμ 1-2

Ένα κακό διάστημα του Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτό που καθόρισε την… τύχη της σημερινή αναμέτρησης απέναντι στην Τότεναμ. Το τελικό 2-1 υπέρ των Άγγλων ωστόσο, δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Οι Λονδρέζοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 36΄με πέναλτι του Τάουνσεντ και στο 42’ ο Κέιν εκμεταλλεύτηκε την «παγωμάρα» των γηπεδούχων και έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός και επιδόθηκε σε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μάσα στο 65’.

Τελικά, το μόνο που κατάφερε η ελληνική ομάδα, ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 90’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η πρόκριση δείχνει να απομακρύνεται, καθώς την ίδια ώρα η Μπεσίκας κέρδιζε την Παρτιζάν με 2-1 στην Τουρκία.