Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι “Μάγκες”

Μεγάλη εμφάνιση του τμήματος χάντμπολ μέσα στην Θεσσαλονίκη με τελικό σκορ 22-24

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ πήρε ακόμα ένα «διπλό» στη Θεσσαλονίκη, με αντίπαλο τον Φοίβο στο κλειστό των Συκεών (22-24) για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η “Ένωση” ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι βγάζοντας αρκετά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση απέναντι σ’ έναν ψυχωμένο Φοίβο. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, όμως αυτό κατέστη δυνατό μόλις στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης όπου οι κιτρινόμαυροι έφτιαξαν μία διαφορά 4 γκολ (8-12). Το ημίχρονο βρήκε τους “Μάγκες” να προηγούνται με 10-13 και στο δεύτερο ημίχρονο “φορτσάρισαν” και φτάσανε το παιχνίδι σε μία διαφορά 8 γκολ (10-18).

Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Φοίνος αντέδρασε, έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση (21-23), αλλά ο Τσιλιμπάρης ήταν γι’ άλλη μια φορά “κέρβερος” στο τέρμα του και βοήθησε την ομάδα του να αποδράσει με άλλη μία νίκη (22-24).

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 5-6, 8-8, 8-12, 10-13 (ημίχρονο), 10-17, 12-18, 15-19, 16-21, 20-23, 22-24.