Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους «Μάγκες»

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησαν οι κιτρινόμαυροι του Γιάννη Αρβανίτη απέναντι στο Φοίβο Συκεών, περνώντας σαν σίφουνας από το κλειστό της αντίπαλης ομάδας.

Οι «Μάγκες» κλείδωσαν τον σημερινό αγώνα από το πρώτο κι όλας ημίχρονο, με το σκορ να έχει φτάσει στο εντυπωσιακό 9-20! Αυτό που προκάλεσε τεράστια εντύπωση δεν ήταν τόσο η επίθεση της ομάδας, αλλά η αμυντική προσήλωση και σοβαρότητα που είχαν οι Κιτρινόμαυροι απέναντι σ’ έναν κατώτερο αντίπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αποφάσισε να κατεβάσει τον ρυθμό και την ένταση, οι αντίπαλοι προσπάθησαν να συμμαζέψουν την διαφορά του αγώνα η οποία όμως δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ πόντους.

Αυτό που άρεσε αρκετά προς το τέλος της αναμέτρησης, ήταν οι πιτσιρικάδες που δοκιμάστηκαν από τον προπονητή της ομάδας Γιάννη Αρβανίτη και το πώς «ξύπνησαν» ολόκληρη την ομάδα με την είσοδό τους.

Ο Φοίβος Συκεών προσπαθούσε να ροκανίσει σ’ εκείνο το σημείο την διαφορά τερμάτων, αλλά το οι νέοι αθλητές αντέδρασαν άψογα απέναντι στην πίεση του αντιπάλου και κλείδωσαν το ματς με τελικό σκορ 27-37!

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια της Α1 στην πρώτη θέση, μπροστά από τον Διομίδη και με όπλο της το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αλλά και το πείσμα που βγάζει μετά την ήττα-σοκ από τον Δούκα, θα διεκδικήσει άλλο ένα πρωτάθλημα Χάντμπολ.