Πότε; Ποτέ…

Η κατάρα του «Σεντ Τζέιμσις Παρκ» συνεχίζεται για τον Ζοσέ Μουρίνιο, με την Νιούκαστλ να νικάει την Τσέλσι με 2-1

Οι παραδόσεις είναι και για να κρατάνε και αυτό έγινε στο «Σεντ Τζέιμσις Παρκ» όπου για 5η φορά Ζοσέ Μουρίνιο όχι μόνο δεν κατάφερε να νικήσει αλλά ηττήθηκε και πλέον η Τσέλσι μπορεί να βρεθεί μόλις στο +3 από την Μάντσεστερ Σίτι. «Δήμιος» των Μπλε -μπορούν να λένε ότι ήταν άτυχοι- ο Παπίς Σισέ που με δύο δικά του γκολ χάρισε μία τεράστια νίκη στην Νιούκαστλ, η οποία παραμένει σε υψηλή πτήση κοντά στις θέσεις της Ευρώπης. Στο 9-15 έκλεισαν οι τελικές υπέρ της Τσέλσι, δοκάρι πριν το 2-0 είχε ο Αζάρ, για περισσότερο από 15 λεπτά στο τέλος οι γηπεδούχοι έπαιξαν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Τέιλορ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Τσέλσι ζεστάθηκε και αφού η Νιούκαστλ δεν μπορούσε ούτε να επιτεθεί αλλά ούτε να κρατήσει μπάλα πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 11′ και το 19′ ο Γουίλιαν είχε δύο πολύ καλά σουτ λίγο άουτ όμως παρά την υπεροχή οι Μπλε δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία. Μία τέτοια έχασε στο 32′ η Νιούκαστλ με τον Κόλμπακ να βρίσκεται μόνος αλλά να χάνει στο τετ α τετ από τον Κουρτουά. Το πρώτο μέρος, που ήταν και το πιο… ήσυχο έκλεισε με το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Οσκαρ που πέρασε μόλις έξω (45′).

Η πραγματικότητα άρχισε να παίρνει μορφή παραμυθιού από το ημίχρονο. Ο δεύτερος τερματοφύλακας της Νιούκαστλ (ο Κρουλ είναι τραυματίας) χτύπησε στο τέλος του πρώτου μέρους και τη θέση του πήρε ο τρίτος, Ολνγουικ, ο οποίος είχε μεγάλο μερίδιο στο λεπτό που τα άλλαξε όλα στο ματς. Στο 57′ απέκρουσε την κεφαλιά του Μίκελ που ήταν μόνος του (φάουλ Σεσκ) και στην εξέλιξη της φάσης ο Κέιχιλ έκανε τσαφ στη σέντρα του Αμεόμπι από αριστερά, η μπάλα πέρασε και από τον Τέρι και στην κενή εστία ο Σισέ έκανε το 1-0. Ο Σενεγαλέζος είχε μόλις τέσσερα λεπτά στο γήπεδο. Στο επόμενο λεπτό ο Σισοκό με κεφαλιά λίγο έλειψε να κάνει το 2-0.

Ο Μουρίνιο απάντησε με Σίρλε αντί Οσκαρ, η Τσέλσι πήρε τα ηνία πιο σφιχτά στα χέρια της, όμως μάλλον ήταν γραφτό να χάσει αυτό το ματς και είναι απίστευτο το ότι το σκηνικό του 57′ επαναλήφθηκε στο 78′. Ο Αζάρ με σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Σισέ έκανε το 2-0 με πλασέ στην κενή εστία μετά την προσπάθεια του Σισοκό. Στο 81′ ο Τέιλορ αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη και δύο λεπτά μετά ο Ντρογκμπά -είχε περάσει αλλαγή- μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά μετά από μία ακόμα ασίστ του Φάμπρεγας. Στο τελευταίο τέταρτο το γήπεδο έγειρε για τα καλά όμως το Ολνγουικ είχε τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Ντιέγο Κόστα και Φιλίπε Λουίς.

Νιούκαστλ (Αλαν Πάρντιου): Ελιοτ (46′ Ολνγουικ), Γιάνμαατ, Κολοτσίνι, Τέιλορ, Ντάμετ, Σισοκό, Τιοτέ, Κόλμπακ, Αμεόμπι (83′ Γουίλιαμσον), Καμπελά (53′ Σισέ), Πέρεθ.

Τσέλσι (Ζοσέ Μουρίνιο): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (67′ Φιλίπε Λουίς), Μίκελ, Φάμπρεγας, Γουίλιαν (67′ Ντρογκμπά), Οσκαρ (61′ Σίρλε), Αζάρ, Ντιέγο Κόστα.

πηγή: gazzetta.gr