Της σταμάτησε το σερί!

Ο Άρης σταμάτησε το σερί νικών της «Βασίλισσας» με τελικό σκορ 86-75.

Ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 86-75 στο «Nick Galis Hall», για την 9η αγωνιστική της BasketLeague, βάζοντας έτσι τέλος στο σερί των τριών νικών της «Βασίλισσας».

Οι Πάσαλιτς, Τόμας και Βεζένκοφ ήταν οι κορυφαίοι παίκτες για τον Άρη, ενώ οι Μιλόσεβιτς (19π.) και Ουίλιαμσον (15π.) ξεχώρισαν από την ΑΕΚ. Άστοχοι ήταν οι Ίνγκλις (0/7 τρίποντα) και Ντούσαν Σάκοτα (1/5 τρίποντα).
Με την εξαιρετική άμυνα που είχε ο Άρης δυσκόλεψε πολύ την ΑΕΚ και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχε τους πρώτους δώδεκα πόντους, όταν η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει μόνο με βολές λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου (21-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άρη ξέφυγαν αρκετά φτάνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (30-16). Κάπου εκεί, η «Βασίλισσα» με τον Μιλόσεβιτς έκανε ένα σερί 13-2 πλησιάζοντας στους 3 πόντους διαφορά (32-29). Οι γηπεδούχοι όμως, ξέφυγαν πάλι (41-32), όμως οι παίκτες της «Ένωσης» κατάφεραν να μειώσουν στους -5 και το σκορ στο ημίχρονο να είναι 41-36.

Ο Άρης όμως, μπήκε με φόρα και στο τρίτο δεκάλεπτο και αύξησε τη διαφορά στους +17 πόντους (57-40), ενώ ένα σερί από την ΑΕΚ με 9-0 μείωσε τη διαφορά λίγο πριν το τέλος (76-67). Τελικά όμως ο Άρης κατάφερε να σπάσει το σερί των νικών της «Βασίλισσας» επικρατώντας με 86-75.

Δεκάλεπτα: 23-11, 41-36, 67-52, 86-75.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (4 ασίστ), Γκίκας 4, Ριντ 5 (5 ριμπ.), Τόμας 17 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Χαρίσης 4 (6 ριμπ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15, Νέιμικ 6
(6 ριμπ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγε 10.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 7, Σάκοτα 11, Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15, Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8, Μιλόσεβιτς 19 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 15 (10 ριμπ., 5 ασίστ).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μητσόπουλος, Βαρδάλος.