Κρατάει μόνο το προβάδισμα…

Προβλημάτισε η ΑΕΚ έντονα με την εμφάνιση της, απέναντι στην Κέρκυρα, αλλά το μόνο θετικό είναι με το 1-1, έχει το προβάδισμα με το γκολ εκτός έδρας που σημείωσε και πάει στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, ήταν μπλοκαρισμένη με το παιχνίδι που έκανε η “διαβασμένη” Κέρκυρα, με αποτέλεσμα η Ένωση να μην μπορεί να δημιουργεί φάσεις. Απ’ την άλλη η ομάδα του νησιού, χτύπαγε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, δεν ήταν οι λίγες φορές που κινδύνεψε η ΑΕΚ, αλλά για καλή της τύχη, αστόχησαν. Όλο το πρώτο μέρος κυμάνθηκε σε ρηχά νερά και για τις δυο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κέρκυρα, να πιέζει ψηλά ώστε να σημειώσει κάποιο γκολ. Τελικά, το γκολ που έψαχνε ήρθε στο 58′ με κεφαλιά του Βενέτη, ύστερα από κόρνερ του Χαβίτο, όπου πέρασε η μπάλα από πολλά σώματα και με τους αμυντικούς της ΑΕΚ, να είναι “θεατές”.

Η απάντηση του “Δικεφάλου”, ήρθε στο 68′ σχεδόν φάση καρμπόν με το γκολ της Κέρκυρας, ύστερα από φάουλ που κέρδισε ο Αραβίδης από τον Ζουμπουλάκη, ο Μάνταλος το εκτέλεσε και η μπάλα πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα της Κέρκυρας, έφτασε στον Γιόχανσον και αυτός με την βοήθεια του Ταβάρες, έκανε το 1-1.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ, συνέχισε να πιέζει ψηλά και για ένα δεύτερο γκολ και είχε φάσεις να το πετύχει, αλλά δεν το κατάφερε. Τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, αλλά βάζει την ΑΕΚ σε θέση ισχύος, για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με το goal average (το γκολ εκτός έδρας) υπέρ του “Δικεφάλου”.

Οι συνθέσεις:

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Σιόντης, Βενέτης, Παρασκευαϊδης, Ζουμπουλάκης, Ανδρεόπουλος (77′ Ναγιάρ), Καρντόζο, Ταβάρες (71′ Κόντος), Ρόχας (84′ Μαρκόφσκι), Καϊκούτ, Χαβίτο
ΑΕΚ: Aνέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος (66′ Γιόχανσον), Ανάκογλου, Πλατέλλας (80′ Ντούνης), Μάνταλος, Αραβίδης, Μπρέσεβιτς (89′ Σοϊλέδης)