Η ΑΕΚ ήρθε, ο Ολυμπιακός χάθηκε…!!!

Η πρόκριση για την επόμενη φάση πλέον, είναι στο χέρι της ΑΕΚ, που έδειξε περίτρανα ότι επέστρεψε. Ο Αραβίδης το γκολ της Ένωσης. Από ανύπαρκτο φαουλ το γκολ του Ολυμπιακού.

H AEK ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας σωστά στον χώρο του κέντρου και δημιουργώντας επικίνδυνες φάσεις κυρίως από την πλευρά των Μπαρμπόσα και Σοιλέδη. Ο Πορτογάλος είχε μία μοναδική ευκαιρία για να βάλει μπροστά την ομάδα του από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Μέγιερι κατάφερε με μία εξαιρετική απόκρουση (και την βοήθεια του δοκαριού) να κρατήσει την εστία του ανέπαφη.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να οργανώσει το παιχνίδι του και να απειλήσει την ΑΕΚ κυρίως από στημένες φάσεις, κάτι που δεν κατέστη δυνατό. Στο 13′ ήρθε η μεγάλη στιγμή για τον Αραβίδη να βάλει μπροστά τον Δικέφαλο, με τον Έλληνα επιθετικό να τελειώνει με πολύ όμορφο τρόπο την φάση και να γράφει το 0-1. Ο Σοιλέδης τον βρήκε με μία ωραία μπαλιά, ο Αραβίδης υποδέχθηκε σωστά την μπάλα και με ωραία γυριστή κίνηση νίκησε και τον Μέγιερι και τον Σιόβα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΣΦΠ προσπαθούσε κυρίως με τους Ντουρμάζ και Φουστέρ να απειλήσουν την κιτρινόμαυρη άμυνα, αλλά ο Λαμπρόπουλος και ο Τζανετόπουλος κρατούσαν σχετικά εύκολα το 0. Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα ο … διαιτητής του αγώνα. Πολλά λάθος σφυρίγματα, φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού που δεν υπήρχαν και γενικότερα η υπήρχε μία προδιάθεση να μπει ο ΟΣΦΠ στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ με κάθε τρόπο.

Η έλλειψη του Μπρέσεβιτς φαινόταν καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς η ΑΕΚ έβρισκε τρόπους να φύγει στην αντεπίθεση, αλλά δεν υπήρχε το βαρύ κορμί στην αντίπαλη περιοχή που θα υποδεχόταν τις μπαλιές των συμπαικτών του ώστε να δημιουργήσει κάποια ρήγματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο, δηλαδή με τον διαιτητή να δίνει πολλά περίεργα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, με αποκορύφωμα το φάουλ που δόθηκε στο 46ό λεπτό και από το οποίο προήλθε το γκολ του Ολυμπιακού. Δείτε απλά το βίντεο που ακολουθεί και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού κρατήθηκε σε υψηλά επίπεδα, αλλά τα πολλά εναντίον σφυρίγματα της ΑΕΚ, νευρίασε τους ίδιους τους παίχτες του “Δικεφάλου. Ο Ολυμπιακός σε καμία περίπτωση συνέχισε και μετά το γκολ να μην απειλεί την ΑΕΚ, παρότι είχε πολλά σφυρίγματα έξω αλλά κοντά στην περιοχή.

Το πολύ καλό στήσιμο της ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο από τον Τραϊανό Δέλλα, έκανε την ΑΕΚ να κυνηγάει και το δεύτερο γκολ, παρότι τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα του διαιτητή Λαμπρόπουλου, έκανε την “Κιτρινόμαυρη” ομάδα να προτιμήσει να κρατηθεί πίσω για να κρατήσει το γκολ.

Το παιχνίδι μέχρι το τέλος εξελίχθηκε έτσι, αλλά με πολλές καλές φάσεις για την ΑΕΚ, να πάρει ακόμα και την νίκη. Πλέον, όλη η πρόκριση για τους “4” της διοργάνωσης θα παιχτεί στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση να έχει ένα πλεονέκτημα με το εκτός έδρας γκολ που σημείωσε.

Η ΑΕΚ έδειξε σε όλους σήμερα, ότι ήρθε και με ωραία μπάλα και μέσα στον αγωνιστικό χώρο θα κοιτάει και παίρνει κάθε παιχνίδι, όχι με την βοήθεια κανενός.