Με σβηστές τις μηχανές…

Ο «Δικέφαλος» νίκησε και τον Αχαρναϊκό και κράτησε την διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα από την δεύτερη Παναχαϊκή. Μπαρμπόσα και Αραβίδης οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» μπήκε πολύ δυνατά, αλλά το πολύ καλό στήσιμο του Αχαρναϊκού από τον Γιώργο Βαζάκα, έκαναν δύσκολο το έργο των παιχτών της «Ένωσης», να πλησιάσουν την περιοχή και να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, επιχείρησαν κάποια μακρινά σουτ, με ένα απ’ αυτά να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Παγούδη, από τον Βαγγέλη Πλατέλλα.

Το γκολ για την «Ένωση» ήρθε στο 38ο λεπτό, ύστερα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Βαγγέλη Πλατέλλα, βρήκε τον Έλντερ Μπαρμπόσα, ο Πορτογάλος κοντρόλαρε πολύ ωραία και σούταρε ύστερα από γύρισμα, αφού ήταν με πλάτη προς το τέρμα και έκανε το 1-0.

Ο Αχαρναϊκός, συνέχισε το παιχνίδι του, να είναι πολύ καλά κλεισμένος πίσω και να επιτίθεται από τις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, μετά το γκολ που δέχτηκε είχε δυο πολύ καλές φάσεις με τον Ταμπάκη, όπου η μια προήλθε από λάθος συνεννόηση του Πεταυράκη με τον Ανέστη. Το ημίχρονο έληξε με το 1-0 υπέρ του «Δικεφάλου».

Η «Ένωση», μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πάλι βρήκε κλειστούς διαδρόμους προς την άμυνα του Αχαρναϊκού, από τους παίχτες των «πρασίνων». Λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο για την «Ένωση», αλλά στο 74ο λεπτό έκανε την πρώτη του ευκαιρία με το σουτ του Γιόχανσον, που μπλόκαρε ο Παγούδης.

Στο 76’ η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Κρισάντους, αυτός πέρασε πολύ ωραία τον αντίπαλο του, σούταρε αλλά ο Παγούδης είπε όχι…

Η ΑΕΚ ύστερα από την ωραία εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου, που βγήκε τον Χρήστο Αραβίδη, ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παγούδη, με πολύ ωραία κεφαλιά στο 79ο λεπτό.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και απ’ τις δυο ομάδες, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.