“Τακουνιά” στην Παναχαϊκή

Η ΑΕΚ επικράτησε της Παναχαϊκής με 2-1, σε ένα μέτριο παιχνίδι βάσει θεάματος, καταφέρνοντας να μεγαλώσει την διαφορά από την δεύτερη θέση. Πλαττέλας και Μάνταλος οι σκόρερς της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ στα πρώτα 10’ λεπτά, δεν μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτοι, αντίθετα με την ομάδα της Πάτρας, που πίεσε από το πρώτο λεπτό. Ο «Δικέφαλος» μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε την υπεροχή του αγώνα, κράτησε μπάλα και κατέβασε πολύ ωραία, ψάχνοντας τρόπους να ξεκλειδώσει την σφιχτή άμυνα της Παναχαϊκής.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, δεν το κατάφερε πολλές φορές να το πετύχει. Ύστερα όμως από προσωπική ενέργεια του Βαγγέλη Πλατέλλα στο 35ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, φέρνοντας την μπάλα στο καλό του αριστερό πόδι, έπιασε ένα γεμάτο σουτ νικώντας τον Γεωργακόπουλο, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα και από τις δυο ομάδες, για τους περίπου 8.000 θεατές που πέρασαν το απόγευμα τους στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και στο δεύτερο ημίχρονο, εν’ αντιθέσει με την ομάδα της Πάτρας, που κλείστηκε στα καρέ της περιμένοντας να κάνει κάποια φάση, από τις αντεπιθέσεις. Η «Ένωση», στο 67’ είχε δοκάρι με τον Γιόχανσον από κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Πέτρου Μάνταλου.

Η ΑΕΚ, συνέχισε την πίεση καταφέρνοντας να δημιουργήσει μια μεγάλη ευκαιρία στο 75ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Μάνταλο να ντριμπλάρει πολύ ωραία τον Κάργα, βγάζοντας ύστερα με πολύ ωραία πάσα τον Αραβίδη μόνο του τετ α τετ, αλλά ο Έλληνας επιθετικός έστειλε την μπάλα αουτ.

Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ, ήρθε στο 86ο λεπτό όταν ο Μάνταλος δέχτηκε πολύ ωραία την μπάλα, προσπέρασε με το πέταγμα του τον αντίπαλο του και πλάσαρε ωραία από το ύψος της μεγάλης περιοχής τον Γεωργακόπουλο, κάνοντας το 2-0.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει στο παιχνίδι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από τραγικά λάθη κατά σειρά, Ανέστη και Λαμπρόπουλου, με τον Κυβελίδη να μην συγχωρεί και με άνεση να κάνει το 2-1. Ένα αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.