Επέστρεψε ως πρωταθλήτρια η «Βασίλισσα»!

Η ΑΕΚ επικράτησε 81-68 του μαχητικού Ψυχικού και επιστρέφει ως πρωταθλήτρια στην πρώτη κατηγορία.

Μπορεί η ΑΕΚ να είχε οριστικοποιήσει την άνοδο της στην Α1 από το ματς της περασμένης εβδομάδας με τον Φίλιππο Βέροιας, όμως, παρέμενε ακόμα ένας στόχος: η κατάκτηση του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας.

Σε μια καυτή Ζωφριά λοιπόν, η Ένωση έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ψυχικού και κατάφερε να «σφραγίσει» το πρωτάθλημα της Α2.

Πλέον, το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου, που αγωνίστηκε χωρίς τον Στέφαν Νίκολιτς στο σημερινό παιχνίδι, θα κοιτάξει μαζί με την διοίκηση του Δικέφαλου την επόμενη μέρα, που βρίσκει την ΑΕΚ στην πρώτη κατηγορία καλαθοσφαίρισης ανδρών.

Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε αρκετά θετικά το ματς και αυτό φάνηκε όταν στο μισό της πρώτης περιόδου προηγούνταν του Ψυχικού με οκτώ πόντους (15-7). Στη συνέχεια η Ένωση παράμενε οδηγός στο αγώνα και με τρίποντο εκτός χρόνου του Παναγιωταρά, το οποίο τελικά μέτρησαν οι διαιτητές, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15). Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ δεν έχασε τον ρυθμό της και παρά την πίεση του Ψυχικού που μείωσε τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους (36-31, 45-40), δεν παρέδωσε τα όπλα και κράτησε μια σημαντική διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Στην επανάληψη το Ψυχικό μπήκε πολύ δυνατά και περιορίζοντας επιθετικά την ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους δυο πόντους (49-47). Ένα τρίποντο όμως του Παπαδιονυσίου έφερε ξανά την Ένωση στο +4 (52-48). Από εκείνο το σημείο, οι δυο ομάδες είχαν κάκιστες επιθετικές επιλογές, μέχρι που ο Δικέφαλος σκόραρε σε γκολ-φάουλ με τον Τσιάκο (55-48). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την Ένωση και έτσι, κατάφεραν να παραμείνουν σε κοντινή απόσταση στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Η ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο είχε προβλήματα στην επίθεση και στην άμυνα αλλά σε καμία περίπτωση δεν «κλάταρε». Συγκεκριμένα ο Δικέφαλος ένιωσε την καυτή ανάσα του Ψυχικού (57-55, 62-59, 67-64), το οποίο προσπάθησε να ανατρέψει το ματς. Παρόλα αυτά βέβαια, η Ένωση έμεινε μπροστά στο σκορ χάρη στα τρίποντα του Γκιζόγιαννη και του Πολυτάρχου, και σταδιακά πήρε διψήφια διαφορά, για να γράψει το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 47-40, 57-52, 81-68.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 3 (1), Παπαντωνάκος 4 (1), Φαλέκας 3, Καράμπουλας 8, Πολυτάρχου 10 (2), Τσιότρας 2, Ζεγκίνογλου 2, Γκιζόγιαννης 17 (2), Δρόσος, Παπαδιονυσίου 7 (1), Τσιάκος 10, Δέσπος 15.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ., Μοσχοβίτης 8, Καπινιάρης 7 (1), Παπανικολάου 7 (1), Αχής Π. 9 (1), Πέττας 17 (2), Κολώκας 10 (1), Σκολούδης 2, Παππάς 2, Πέτρουλας 4, Φιλιππάκος 2.

Διαιτητές: Καραβίτης, Θεοδωρόπουλος, Καλογερόπουλος.

Δείτε εδώ πως μετέδωσε Live το AEKnea.gr την αναμέτρηση.