Όχι δάκρυα για τους “Μάγκες”!

Πάλεψαν, προσπάθησαν, δεν τα κατάφεραν, αλλά κανείς δεν πρέπει να κλάψει γι' αυτήν την ομάδα. Οι ψυχάρες "μάγκες" της ΑΕΚ ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ με 27-29, αλλά τα έδωσαν όλα για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Είναι δύσκολα να μιλήσει και να σχολιάσει κανείς τα αγωνιστικά δεδομένα του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ όταν έχουν γίνει τέτοια παρατράγουδα στις εξέδρες, αλλά επειδή υπήρξε και αγώνας, ας ξεκινήσουμε με τους πραγματικούς πρωταγωνιστές του τελικού.

Οι αθλητές της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ τα έδωσαν όλα σ’ έναν αγώνα που πέρασε από τα χίλια κύματα. Η κακή μέρα φάνηκε από πολύ νωρίς, αφού η καθυστερημένη είσοδος των οπαδών της ΑΕΚ εκνεύρισε τον κόσμο και δυναμίτισε επικίνδυνα το κλίμα. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να διακοπεί ο αγώνας στο 16ό λεπτό της αναμέτρησης με το σκορ να είναι 7-8 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης

Το παιχνίδι διεκόπη, πέρασε από χίλια κύματα για να ξανά αρχίσει, όπου στην αρχή είπαν να εκκενώσουν το γήπεδο οι φίλαθλοι της ΑΕΚ, για να ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι. Οι άνθρωποι του “Δικεφάλου” δεν το δέχτηκαν αυτό και είπαν να το εκκενώσουν και οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ. Τελικά το έπραξαν και οι οπαδοί των δυο ομάδων αποχώρησαν από το κλειστό της Πυλαίας. Μετά από συνεννόηση των ανθρώπων της ΟΧΕ με τις δυο ομάδες, το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι.

Οι “Μάγκες” κυνηγούσαν καθ’ όλη την διάρκεια το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί όμως να ξεφύγει με πάνω από 5 γκολ. Οι Τσαούσης. Γεωργιάδης και Μπακαούκας έδωσαν σημαντικά γκολ για την ομάδα τους, αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε πάντα τρόπο να πληγώσει την “κιτρινόμαυρη” άμυνα με το σκορ να ξεφεύγει στο 55ό λεπτό με 22-27.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω σ’ εκείνο το σημείο και με τον Μπακαούκα κατάφερε τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα να αναγκάσει τον ΠΑΟΚ να ζητήσει τάιμ άουτ, αφού οι “Μάγκες” είχαν ροκανίση την διαφορά στα 2 γκολ (26-28). Δυστυχώς, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη έκπληξη και στο τέλος έφυγε ηττημένη από το γήπεδο με 27-29 και τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι αθλητές της “Ένωσης” αξίζουν πάντως χίλια μπράβο για την προσπάθειά τους και απέδειξαν ότι αν υπήρχε παραπάνω στήριξη στα πρόσωπά τους , θα μπορούσαν να φέρουν άλλον έναν τίτλο στους οπαδούς της ομάδος