Το “γύρισαν” οι βασικοί…

Λίγα πράγματα από τους μικρούς απέναντι στην μαχητική ομάδα του Περάματος

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο και με αρκετούς παίκτες να μην αρπάζουν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Δέλλας, η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει τον Περαμαϊκό με το τελικό 2-1.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές όχι μόνο εξαιτίας τραυματισμών, αλλά περισσότερο για να δώσει την δυνατότητα συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν φάνηκαν κατά την διάρκεια της σεζόν. Η “Ένωση” αγωνίστηκε με τους Ντούνης, Τσουκαλάς (δεξί μπακ), Τσουμάγκας (αριστερό μπακ), Τζανετόπουλος, Σταθάκης (δίδυμο στόπερ), Κέζος, Γροντής, Παληαρούτας (τριάδα στα χαφ), Μούργκα (δεξί εξτρέμ), Πεταυράκης (αριστερό εξτρέμ) και Ράμα (φορ).

Οι παίκτες της ΑΕΚ έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Περαιμαϊκού, τον Μώτο και στο 21′ βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από γκολ του Χατζηγιαννάκου.

Ο Δέλλας θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, περνώντας σταδιακά τους Ανάκογλου, Πλατέλλα και Ρόβα στις θέσεις των Μούργκα, Κέζο και Τσουμάγκα. Οι αλλαγές φάνηκαν να δίνουν την απαραίτητη ανάταση στην ομάδα και στο 68′ ήρθε η στιγμή της ισοφάρισης μ’ ένα απίστευτο γκολ του Πεταυράκη από μακρινή απόσταση.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και στο 85′ μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Ανάκογλου κέρδισε ένα πέναλτι από την αψυχολόγητη πραγματικά ενέργεια του Ερρίκου. Ο Ράμα πήρε την μπάλα και εκτέλεσε τον Μώτο γράφοντας το τελικό Περαμαικός – ΑΕΚ: 1-2