Δεν τα καταφερε η ΑΕΚ…

Η Κ20, που σήμερα αντιμετώπιζε τον Εθνικό Σερρών για τον τελικό της Football League, πάλεψε με νύχια και με δόντια, όμως δεν τα κατάφερε και "έπεσε"...

Την ήττα με 4-2 γνώρισε η ομάδα Νέων από τον Εθνικό Σερρών στη Λάρισα στο πλαίσιο του τελικού του Πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ δύο φορές, κυνηγώντας το ματς ως το τέλος, όμως δεν στάθηκαν τυχεροί.

Το πρώτο γκολ για τις Σέρρες σημειώθηκε μόλις στο 11ο λεπτό, σε ένα κακό ξεκίνημα της «Ένωσης», που άφησε χώρους στους αντιπάλους της.
Το άνοιγμα του σκορ αφύπνησε την ΑΕΚ που έψαξε ένα γκολ, το οποίο όμως άργησε και έδωσε την ευκαιρία στους Σερραίους να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, κάτι που έκαναν στο 40′.
Μόλις σε 1 λεπτό η αντίδραση έφτασε, με σουτ του Τσέλιου να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, και αν και η εμφάνιση της ΑΕΚ είχε μεταστραφεί κατά 360 μοίρες, οι παίκτες του Εθνικού οργάνωσαν με τον καλύτερο τρόπο την άμυνά τους και απέτρεψαν την «Ένωση» από το να πετύχει δεύτερο τέρμα. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούσαν μέχρι εκείνη την ώρα το πάνω χέρι του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-1 με κεφαλιά του Παπίτσα, στην οποία φάση απάντησαν οι φιλοξενούμενοι 10 λεπτά αργότερα με με γκολ του Κυριαζή.
Ωστόσο, το τελικό 4-2 δεν άργησε να γραφτεί με εκτέλεση φάουλ του Χατζηδημητρίου.

Έτσι, οι Νέοι της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να κατακτήσουν τον πρώτο τους τίτλο, παρόλο που έφτασαν μια ανάσα μακριά.