Έχει τον… τρόπο να τα σηκώνει η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη έκανε το 3/3 στους ευρωπαϊκούς τελικούς, ενώ η Μπενφίκα απώλεσε τον όγδοο συνεχόμενο!

Μπορεί τα προγνωστικά να μην ήταν υπέρ της, μπορεί να μην διέθετε την αύρα, την εμπειρία, ακόμα και το μπάτζετ  της σημερινής της αντιπάλου, παρόλα αυτά η Σεβίλλη απέδειξε για άλλη μια φορά πως ξέρει να κερδίζει τελικούς…
Στον σημερινό μεγάλο τελικό του EuropaLeague, που κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 0-0), οι σεβιγιάνοι επικράτησαν της Μπενφίκα με 4-2 στο “Juventus Stadium” του Τορίνο και έκαναν το… τρία στα τρία σε κατακτήσεις ευρωπαϊκών τροπαίων, μετά τα Κύπελλα UEFAτου 2006 και 2007.
Από την άλλη, οι «αετοί της Λισαββόνας» δεν μπόρεσαν να ξορκίσουν την δική τους… κατάρα, φθάνοντας πλέον στους οκτώ συνεχόμενους αποτυχημένους τελικούς! Παρότι έδειξαν ότι το ήθελαν και ενδεχομένως να το άξιζαν περισσότερο, έφτασαν στη… βρύση, αλλά και πάλι νερό δεν ήπιαν.
Σε ότι αφορά τον αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο… αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, καθώς οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες. Στο 14΄ο Γκαράι βρέθηκε σε καλή θέση στη μικρή περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Μπέτο και στο τέλος του ημιχρόνου, η Μπενφίκα έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μάξι Περέιρα και Ροντρίγκο, με τον γκολκίπερ της Σεβίλλης να αποσοβεί το γκολ.

_74862344_022260312-1

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά και αμφότερες θα μπορούσαν να σκοράρουν στις ευκαιρίες τους. Η Μπενφίκα στο 49΄ με τον Λίμα (έδιωξαν οι αμυντικοί στη γραμμή) και η Σεβίλλη στο 53’ με το σουτ του Ρέγιες. Ο ίδιος παίκτης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 62’, αλλά από εκεί και μετά δεν υπήρξε άλλη μεγάλη φάση.
Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τις δύο ομάδες εμφανώς επηρεασμένες από την κούραση. Η Μπενφίκα φάνηκε να θέλει περισσότερο το γκολ, αλλά λίγο έλειψε να το πετύχει η Σεβίλλη στην… κόντρα, όταν στο 102’ ο Μπάκα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Τελικά, η… κούπα κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες της Σεβίλλης ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4-2 πήραν τη μεγάλη νίκη.

Σεβίλλη: Μπέτο, Φάτσιο, Καρίσο, Μορένο, Παρέχα, Κόκε, Μ’ Μπιά, Ράκιτιτς, Βιτόλο (110’ Φιγκέιρας), Μπάκα, Ρέγιες (78’ Μαρίν, 104’ Γκαμέιρο).

Μπενφίκα: Όμπλακ, Λουϊζάο, Περέιρα, Σικέιρα (99’ Σικέιρα), Γκαράι, Αμορίμ, Σουλεϊμάνι (22’ Αλμέιδα), Γκαϊτάν (119’ Καγαβέιρο), Γκόμες, Λίμα, Ροντρίγο