Πρωταθλητής στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-71 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ.

Πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ στέφθηκε ο Παναθηναϊκός, μετά τη σημερινή νίκη του με 82-71 επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, στον σημερινό 5ο τελικό της Basket League.
Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, έχοντας πιο σωστές επιλογές στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-19 και η… ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο ως το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 53-32.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν με σχετική ευκολία τη διαφορά και παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει ως τους έξι πόντους, οι «πράσινοι» παρέμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71